Министрите на вътрешните работи на шест държави членки са изпратили писмо до Европейската комисия, в което настояват за спешно преразглеждане - до края на годината - на свободния визов режим, въведен за гражданите от Западните Балкани. Това съобщи на пресконференция Микеле Черконе, говорител на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, предаде БТА.
Белгия, Люксембург, Франция, Германия, Австрия и Холандия настояват за такава мярка срещу гражданите на Босна и Херцеговина, Албания, Сърбия, Македония и Черна гора, защото повечето от тях подават неоснователни молби за получаването на убежище. С множеството молби те блокират националните системи за оценка на документите и за предоставянето на убежище, уточни говорителят.
Черконе отбеляза, че писмото ще бъде разгледано на предстоящото в края на месеца заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи в Люксембург. Предложението, което предстои да бъде разгледано, предвижда при необходимост Еврокомисията да внесе в комисия към Съвета на ЕС предложение за преустановяване на безвизовия режим за посочените държави от Балканите.
Ако комисията към Съвета одобри единодушно това предложение, Брюксел ще вземе съответните мерки на основата на механизъм за наблюдение, поясни говорителят. "Еврокомисията е изключително притеснена, проблемът се задълбочава", заяви Черконе.
Той цитира комисар Малмстрьом, според която безвизовият режим е голямо постижение, но е свързано с големи отговорности. Държавите и гражданите трябва да покажат, че можат да понесат тази отговорност, е мнението на комисаря.
Попитан какво количество молби за убежище на граждани от Западните Балкани са разтърсили системите за оценка и предоставяне на убежище в Западна Европа, Черконе цитира данни, според които за последната година молбите са били например над 4000 в Германия, около 3000 в Швейцария, малко над 1000 в Белгия и около 300 в Швеция.
Говорителят допълни, че Еврокомисията предлага държавите от Западните Балкани, облагодетелствани от безвизовия режим, да повишат контрола на границите си, да наблюдават по-внимателно дейността на транспортните фирми, както и да се погрижат за състоянието на своите ромски малцинства. Това не е първо предупреждение на Брюксел, като през последните две години все повече държави членки изразиха недоволство от множеството молби за убежище.
Гражданите на Македония, Черна гора и Сърбия получиха правото да пътуват без визи през декември 2009 г. Година по-късно визите паднаха и за Албания и Босна и Херцеговина. Въпреки че балканските държави бяха изпълнили всички необходими критерии, за да получат тази привилегия, Брюксел неведнъж предупреждава правителствата им, че отново може да върне визите заради големия брой бежанци от региона в Западна Европа.
източник: dnevnik.bg