Третият, последен, дебат между Барак Обама и Мит Ромни преди изборите е последният шанс за републиканеца да се възстанови от поражението миналата седмица и да атакува слабите страни на външната политика на президента, прогнозира Reuters.
Обама обаче вече има сериозна преднина благодарение на предимството, че е действащ президент. От друга страна обаче, социологическите проучвания показват, че тази преднина, макар че я има, намалява, що се отнася до външната политика. Дебатът в понеделник вечерта (в малките часове на вторник, българско време) в Бока Рейтън, Флорида, е посветен именно на външната политика, провежда се едва около две седмици преди вота. Reuters коментира, че диспутът може да е най-рискованият за Ромни до голяма степен заради скромния му опит в сферата и скорошните гафове при посещенията му извън граница.
След атаката над американското консулство в Бенгази на 11 септември тази година Ромни побърза да обвини Обама за провала на службите и за реакцията му. Консерваторът пък се сблъска с упреци, че политизира трагедията, при която загина и посланикът на САЩ в Либия Кристофър Стивънс. Всичко това затрудни републиканеца в опитите му да представи Обама като слаб президент на световната сцена. Reuters прогнозира, че затова Ромни ще насочи критиките си към политиките на Обама за Иран, Израел, Сирия, Китай, Афганистан и Русия.
"Обама има минало зад гърба си в тази сфера, а Ромни няма, така че той просто може да избира различните аргументи. Това обаче не означава, че всеки от тях ще бъде успешен", казва Джон Алтерман, бивш високопоставен служител в Държавния департамент, а сега анализатор в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон.
Републиканците се надяват, че ударите по Обама и неговата външна политика и опазване на националната сигурност - сфери, където някога Белият дом беше имунизиран от републиканска атака – ще помогнат на Ромни да спечели все още колебаещите се американци
Политиките на Обама също преживяха поражение – от трудностите пред интересите на САЩ в Близкия изток до редицата атаки над американските военни в Афганистан от страна на афганистански войници. Информацията, че Белият дом се е съгласил на преки преговори с Иран за ядрената му програма (която администрацията на президента отрече), също може да представлява плодотворна почва за усилията на Ромни да представи отношението на Обама като прекалено смекчено. Остава да видим доколко всичко това интересува американците, чиито основни притеснения остават икономиката и безработицата.
Проблемът за Ромни е, че атакувайки Обама, самия той рискува да разкрие своите собствени слабости. Като бивш губернатор на Масачузетс и бизнесмен републиканецът е изваден извън зоната си на комфорт, когато не се занимава с вътрешни и икономически проблеми.