Премиерът Бойко Борисов помолил избраната за конституционен съдия Венета Марковска да се оттегли, ако има от какво да се срамува и ако ЕК сметне, че изборът й е опорочен.
„Помолих Венета Марковска да се оттегли, ако има капка истина в това, което се твърди“, заяви министър-председателят по повод разразилия се скандал след избирането й за конституционен съдия от парламента и заплахата от Брюксел за междинен мониторингов доклад.
Според премиера, ако има нещо, от което тя би се срамувала, нещо, което да петни името й, трябва да се оттегли.
„Тя е избрана с най-много гласове, гласували са всички партии за нея. Надявам се до петък да има отговор от ЕК и ако те смятат, че това е опорочен избор или проблематичен, аз разчитам на нея да не залага проблеми в съдебната система в следващата година“, заяви Борисов.
Той днес разговарял с Марковска, която по думите на премиера е много разстроена, зле е със здравето, но го е разбрала.
Според премиера за първи път имало абсолютно прозрачна процедура за избор на съдии. По думите му процедурите са спазени и в момента, когато са искали да опровергае наречения от нея донос, не е имало такава възможност.
„Въпреки всичко аз я помолих да следи внимателно това, което казват в Брюксел. Тя е от 38 години в системата и не бива да се омаскарява човек, ако не е виновен“, смята Борисов.
„Ако е донос, много е грозно и обиждащо и може всеки човек да бъде злепоставен“, коментира още Борисов.
По-рано днес премиерът коментира пред „Стандарт“, че очаква официална информация от ЕК в какво точно обвинява Марковска.
ЕК пък потвърди, че изявленията на говорителя й Оливие Баи от миналата седмица за възможен
допълнителен доклад за България представляват официална позиция.
На 31 октомври говорителят на
Еврокомисията Оливие Баи съобщи, че е възможно Европейската комисия да изготви нов междинен доклад за България по механизма за сътрудничество и оценка преди документа, чието публикуване бе насрочено за края на следващата година. Баи прочете изявление в отговор на въпрос, свързан с избора на нови членове на Конституционния съд /КС/.
„Имаше сериозни твърдения за
търговия с влияние и за корупция срещу единия от двамата избрани днес от Народното събрание членове на съда“, отбеляза говорителят. „ЕК заяви многократно, че съдиите в КС трябва да отговарят на най-високите стандарти за професионализъм и почтеност“, каза Баи.
Скандалът тръгна след избирането на
Венета Марковска за конституционен съдия въпреки постъпилия сигнал срещу нея за търговия с влияние и конфликт на интереси.
Независимо от това тя беше подкрепена от всички партии в парламента без „
Синята коалиция“.
След като ЕК заплаши с междинен мониторингов доклад, Марковска сама поиска за бъде изслушана в правната комисия и опита да изчисти имиджа си, като отхвърли всички твърдения в „доноса“.
След това пък шефката на правната комисия Искра Фидосова писа писмо на президента на ЕК Жозе Барозу, в което се опита да го убеди в „безукорната репутация“ на Марковска като магистрат.