Министерският съвет е упълномощил министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев да даде разрешение Български енергиен холдинг да подпише окончателното инвестиционно решение за "Южен поток".
Това решение ще бъде обвързано с доставките на газ за България, стана ясно след днешното заседание на кабинета.
Засега не е ясно как точно ще са обвързани двата документа, които трябва да се подпишат на 9 ноември.
Припомняме, че миналата седмица депутати от ДСБ обвиниха управляващите в тайни преговори по проекта "Южен поток" и поискаха премиерът Борисов да предостави договора, преди да бъде подписан.
Неофициално се коментира, че България е дала съгласието за "Южен поток" в замяна на по-изгодни условия по газовия договор.
В края на октомври министър Добрев обяви, че на 9 ноември България трябва да подпише договора за строежа на газопровода „Южен поток“. Окончателното решение за реализацията на проекта трябва да бъде парафирано от шефовете на руската "Газпром" Алексей Милер и на Български енергиен холдинг.
Тогава икономическият министър заяви, че на същата дата ще бъде подписан новият договор с руската държавна компания „Газпром“ за доставката на природен газ за България. Така ведомството ще спази обещанието договорът с руската компания да бъде подписан преди 15 ноември, след като от опозицията изразиха опасения за повтарянето на газовата криза отпреди няколко години.
От пресслужбата на кабинета уточниха, че условие за приемането и подписването на окончателно инвестиционно решение е сключването на нов договор за доставки на природен газ за България от 2013 г. между „Булгаргаз” ЕАД и „Газпром Експорт”, който да удовлетворява „Булгаргаз”.
Общата индикативна строителна стойност на проекта е 3 308,65 млн. евро, която ще подлежи на актуализиране с напредването на дейностите по проектиране и ОВОС.
Предвидено е, че инвестицията ще бъде възвърната за не повече от 15 години, считано от началото на търговската експлоатация на газопровода на българска територия, или това е срокът, в който ще бъдат възстановени всички капиталови разходи за проекта.
При спазване на изискванията относно проектното финансиране и при невъзможност за стопроцентното му осигуряване, „Газпром” ще осигури средствата за покриване на собственото самоучастие на „БЕХ” ЕАД в строителството, без това да изменя равното дялово участие на „БЕХ” ЕАД като акционер. Отпуснатите средства за покриване на самоучастието на „БЕХ” ЕАД ще се връщат чрез дивидентите от дейността на „Южен поток България” АД.
Конкретните условия по финансирането ще бъдат уредени с допълнение към акционерното споразумение. Предвижда се то да съдържа текст, че за проекта няма да се предоставят държавни гаранции и че „БЕХ” ЕАД на корпоративно ниво също няма да предоставя гаранции, обезпечения и др. подобни под никаква форма.
На днешното правителствено заседание бяха обсъдени и параметрите на окончателно инвестиционно решение.
Конфигурацията на газопровода е с дължина на основната тръба приблизително 540 км и с отклонение към Провадия от 59 км, три компресорни станции – Варна, Лозен и Расово, със съответни лупинги към основния газопровод, с технически капацитет от общо 63 млрд. куб. м. газ годишно.