"Доста голям срам е изборът на кандидата за Конституционния съд. След прекрасните, прозрачни условия при избора на Висшия съдебен съвет (ВСС). Това получи широко одобрение и съм впечатлен от работата на министъра на правосъдието, за да го постигне. Жалко, че малко след това не се вижда прозрачността при избор на конституционни съдии". Това заяви посланикът на Великобритания Джонатан Алън пред Радио К2.
Според него "независимо кой е отговорният орган, държавата трябва да отговаря за тези неща, трябва да се проведе пълно проучване кое е вярно и кое не е. По отношение на ВСС, КС или избор на главен прокурор идеята е не чужденците да имат доверие, а доверие да имат местните хора", заяви още посланикът.
Европейската комисия (ЕК) припомни след избора на съдии за КС, че може във всеки един момент да излезе с извънреден мониторингов доклад. Това обаче според вътрешния министър Цветан Цветанов не беше официална позиция, което принуди говорителят на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу да повтори становището и да подчертае, че всяко изявление на редовен брифинг на комисията е официална позиция.
В петък от КС съобщиха, че новоизбраните членове на институцията ще положат клетва на 15 ноември, четвъртък. Два дни по-рано президентът Росен Плевнелиев призова това да се случи за всички избрани "с изключение на госпожа Венета Марковска, за да може КС да работи в нормален състав".
Венета Марковска обяви миналата седмица, че ще положи клетва, след като името й бъде изчистено. Тя поиска МВР и прокуратурата да намерят подателя на сигнала срещу нея. Парламентът вече отказа да го обсъжда с мотива, че е анонимен. Вчера и изпълняващият функцията главен прокурор Бойко Найденов обяви, че държавата не може да става заложник на един човек и че прокуратурата няма да се занимава с казуса "Марковска". Вътрешният министър Цветан Цветанов зае противоположната позиция и заяви, че МВР ще се опита да намери по-възможно най-бързия начин подателя на сигнала срещу избраната за КС.