Икономиката на България се е представила относително силно през третото тримесечие на годината и е отчела ръст. Това значително ни отличава от общата тенденция в Европейския съюз и еврозоната, показват експресните оценки за брутния вътрешен продукт на отделните страни-членки.
Българската икономика е нараснала с 0,5 на сто през третото тримесечие спрямо същия период на 2011 година. Темпът на увеличение на брутния вътрешен продукт се запазва вече три поредни тримесечия.
С този резултат страната ни се отличава от общата тенденция за Европейския съюз и еврозоната. На годишна база съвкупният БВП на всички 27 държави от ЕС се свива с 0,6 на сто, а за еврозоната спадът е 0,4 на сто.
България е една от едва осем държави в ЕС, които са постигнали икономически ръст на годишна база за периода юли-септември. Най-силно се е представила икономиката на Латвия, където постигнатият ръст е 5,3 на сто, а най-слабо – Гърция с пропадане от 7,3%.
От всички 27 държави в ЕС 20 предоставят експресни данни за икономиката си. От тях 11 отчитат свиване на брутния вътрешен продукт, във Великобритания растежът е нулев, а в 8 страни има ръст.
Основен двигател на българската икономика и през третото тримесечие е бил аграрният сектор, където е отчетен 6,3% ръст на годишна база. В индустрията пък увеличението е 3,5 на сто. Слабо е било обаче представянето на услугите – със спад от 1%, като най-голям дял в брутния вътрешен продукт те неутрализират положителните ефекти от селското стопанство и индустрията.
На тримесечна база България е постигнала ръст на икономиката с 0,1 на сто – с толкова е нараснала и икономиката на целия ЕС. На обратния полюс е еврозоната, където съвкупният БВП се е свил с 0,1 на сто. Именно това изпраща валутния съюз в нова рецесия, след тази от 2009 година.