Не може да има увеличение на майчинството, категоричен бе министърът на социалната политика Тотю Младенов пред Дарик.
Тези помощи остават 240 лв, тъй като не са обвързани с минималната работна заплата, която от 290 лв ще стане 310 лв.
Младенов обясни, че майчинските помощи за първата и втората година струват на министерството 400 млн лева. „Това е осигурителна вноска от 3.5 процента, която се плаща за временна неработоспособност и майчинство и тя се прави на база на разчети, колкото са приходите, толкова са и разходите”, обясни министърът и допълни, че затова в държавното обществено осигуряване не важи този принцип за минимална работна заплата. Т.е. приходите за майчинство не са се увеличили и затова сумата не може да се вдигне с нито лев.
Като втора причина, Тотю Младенов изтъкна, че в България майчинството е най-дълго в Европа, заедно с Швеция. Това са 410 дни, от които 45 дни преди раждане и изплащане на 90 процента от работната заплата. „Много съм горд, че въпреки тежката икономическа криза успяхме да запазим това дълго майчинство, а по отношение на втората година имаме 400 млн лева от държавното обществено осигуряване и 500 милиона идват от държавното обществен бюджет за т.нар. детски, които са повече от бюджета на нашето министерство", каза още той.
Тотю Младенов отбеляза, че подобна политика е важна за самите майки, които така по-бързо ще се върнат към пазара на труда. „Всички социални политики стават над 900 млн лева. – обобщи Младенов. „За последните 3 години ние открихме 150 услуги за деца, което струва 32 милиона лева. В момента правим общностни центрове за от 0 до 3 години. Над 2000 нови работни места за детски градини и детски ясли се предвижда в момента- обеща министърът и обясни, че с министерството на финансите търсят повече приходи за тези дейности.
От 1 януари 2013 г. се увеличава с 10 процента заплатите на работещите в социалната сфера. „Тези заплати много изостанаха – призна министърът. - От 160 милиона, сега ще са 176 милиона. Търсят се още около 5 % за увеличение. Засега 10 процента са гарантирани. Младенов изтъкна, че работещите в тази сфера се занимават с много тежки случаи.
Министърът коментира и факта, че има около 3500 спрени помощи за неходене на децата на училище. Направени са внезапни проверки из цялата страна. „Като не се взимат мерки в началото на този въпрос, идват и големият брой безработни, които са неграмотни. Това трябва да се спре”, категоричен бе министърът.
Той сравни увеличението на минималната работна заплата при това и предишното правителство. „В състояние на икономическа криза вдигнахме минималната работна заплата със 70 лв, а миналото правителство направи това с 80 лв. Но разликата е, че при управлението на тройната коалиция, инфлацията е била над 30 процента, а за периода на ГЕРБ – под 10 процента”, допълни Тотю Младенов.
Той също така обеща, че 85 процента от всички пенсии се увеличават от 1 април догодина с 9.8 процента. Тук са всички допълнителни пенсии – инвалидни, вдовишка добавка, наследствени пенсии. Минималната пенсия ще е 150 лв от 1 април. Министърът обяви, че едновременно се вдигат пенсиите и се намалява дефицита с 5 – 6 процента. „Мислим и за следващите поколения, за да може системата да е по-устойчива”, отбеляза още той.