Комшиите от Гърция комай пак са решили да борят кризата с византийски номера. Вчера вестник „Катимерини” разгласи, че министерството на развитието предлагало магазините в страната да работят шест недели годишно. Защо обаче само шест?!
Мярката целяла да реши проблема с намаляващите обороти на търговците. Да, ама е някак половинчата, освен че е очевидно лицемерна. Да не говорим пък, че не е ясно кой точно ще пазарува, след като ореваха Европа как мизерстват и как всички държави членки на ЕС трябва да запретнат ръкави и да работят за благото и просперитета на затъваща Гърция. Една пета от тези съседи живеят на прага на бедността, сочат данните от статистическа им служба Elstat. Според изследването 21,4% от населението мизерства. В абсолютни цифри броят на хората, които са застрашени от бедност, достига 2,3 милиона души.
Същевременно обаче за нито един информиран европеец не е тайна пословичният мързел на потомците на древните византийци. Там е еретично да се коментира възможността за извънреден труд от десетилетия насам. Всъщност те залагат отново не на чиста производствена работа, а на търговия, която е една малко по-различна дейност, заради която се твърди, че Христос е прогонил търговците от храма.
Колеги от печата дават примери с аптеките, които работят до три часа в понеделник и сряда, а в останалите седмични дни отварят и следобед между пет и осем часа вечерта. Същото важи за работното време и на магазините и малките търговски обекти, които по правило в неделя не работят. За да се запазят правата на служителите в магазините на 8-часов работен ден и 5-дневна работна седмица.
Дотук няма нищо лошо, стига страната ти да не е затънала в дългове. И да не е вярно, че корупцията коства на гръцките данъкоплатци 14 милиарда евро годишно. И вместо пак да мъдрят византийски номерца, съседите що не пробват да осмислят знаменателните думи на Хенри Форд, че ако въобще има тайна на успеха, тя е в умението да разбираме гледната точка на другия, да се опитаме да видим нещата от неговия ъгъл, а след това от своя собствен.