"Кризата в еврозоната е зад нас", заяви в Осло френският президент Франсоа Оланд и похвали усилията, направени от ЕС за решаване на проблемите, предаде АФП.
Той припомни какво беше направено за спасяването на тежко закъсали от рецесията държави като Гърция, Италия и Испания.
Германският канцлер Ангела Меркел, обаче, призна, че все още остава умерен оптимист и е твърде рано да се обявява краят на кризата.
Изявленията бяха направени в Осло след церемониятапо връчването на Нобеловата награда за мир, с която тази година бе отличен Европейският съюз.
Европейският съюз, изправен пред най-голямата криза за последните 60 години, официално получи Нобеловата награда за мир за 2012 година затова, че обърна Европа от„континент на войни в континент на мир".
Председателят на Норвежкия Нобелов Комитет Торбьорн Ягланд връчи наградата на тримата ръководители на регионалния съюз - президентът на ЕС Херман ван Ромпой, президентът на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и президентът на Европейския парламент Мартин Шулц.
Парите от наградата - 930 хиляди евро - ще бъдат раздадени на най-нуждаещите се деца.
По време на церемонията под аплодисментите на присъстващите, лидерите на Франция и Германия, респективно президентът Франсоа Оланд и германският канцлер Ангела Меркел, се изправиха и си стиснаха ръцете в знак на „обединена и мирна" Европа.
Британският премиер Дейвид Камерън не участва.
Нобеловият комитет бе критикуван за решението си да отсъди наградата на ЕС, който все повече е изправен пред политическо разцепление и протести в европейските столици срещу строгите мерки за икономии.
През последните три години наградата бе връчена на личности от три различни континента. През 2009 наградата бе присъдена на американския президент Барак Обама, през 2010 година на китаеца Лю Сяобо, а през 2011 - на либерийките Елън Джонсън Сърлийф и Лейма Гбуе и йеменката Тауакол Карман.