Масово се търсят кредити до 3 хил. лева за покриване на текущи нужди и плащания, съобщават консултантите от CreditPoint.bg. Най-често по-малки кредити търсят хората с доход до 1 000 лева, които нямат възможност да спестяват и разчитат на заеми, когато трябва да правят по-големи разходи.
Данните на консултантската компания показват, че близо 44% от хората с доходи под 1 000 лева месечно са силно задлъжнели, а близо 20% имат и лоша кредитна история.
Като основни причини за искането на малки кредити участниците в проучване на консултантската компания са посочили натрупани задължения към доставчиците на комунални услуги, покриване на заеми от приятели и роднини, рефинансиране на изтеглени бързи или стокови кредити, необходимост от належаща покупка на нещо за дома и осигуряване на средства за изкарване на зимата.
Търсенето на по-малки суми в голяма степен потвърждава и интереса към бързите кредити, който значително нарасна през последните няколко години. Голяма част от лошите кредити на пазара обаче са формирани точно от задължения по потребителски кредити и кредитни карти. Това показва, че неправилната преценка при тегленето и ползването им води след себе си проблеми в обслужването им.
От компанията посочват, че кредитният рейтинг на българина остава почти без промяна през ноември. За месеца е измерен среден кредитен рейтинг от 448 пункта, което отговаря на лимити от 35 хил. евро за ипотечен кредит, 4 хил. евро за потребителски кредити и 750 евро за кредитна карта. За живеещите в големите градове средният кредитен рейтинг е 488 с лимити за ипотечен кредит в размер на 46 500 евро, за потребителски — 5 хил. евро и 100 евро лимит по кредитна карта.
Живеещите в малките градове са с рейтинг от 412 пункта, а лимитите за кредити - до 21 800 евро за ипотечен заем, 2 400 евро за потребителски и до 250 евро лимит по кредитна карта.