ВСС ще брани съдебната власт със закон "Анти-Цветанов”, пише в днешния си брой вестник „Сега”. Неспирните нападки срещу съдебната система от страна на вътрешния министър Цветан Цветанов доведоха до странни опити на Висшия съдебен съвет (ВСС) да защити магистратите.
Последната идея на съвета е в Закона за съдебната власт да се направи поправка, която забранява на определени представители на изпълнителната власт да коментират висящи дела, съобщава "Правен свят". По този начин от съвета се надяват да преустановят нападките на Цветанов срещу съдии заради решения, които не му харесват.
"Изборният кодекс стигна до задънена улица", съобщава още "Сега". След взаимна размяна на заплахи за бойкот на Изборния кодекс депутатите се разпуснаха заради липса на кворум. Шефът на правната комисия Искра Фидосова, която е моторът на промените в закона, поиска извинение от опозицията за недоверието към управляващите.
Финансовото министерство се оказа само срещу всички в правителството в опита си да сложи край на безотчетното множене на чиновниците, коментира "Труд". Това става ясно от стенограмата от правителственото заседание на 12 декември.
Ведомството предлага да се сложи край на практиката министерствата да назначават чиновници извън официалния си щат по силата на постановление от 1996 г. Чрез него на практика щатът може да се завиши с до 10%, които не влизат в официалните отчети за числеността на администрацията. По информация на "Труд" става дума за около 10 000 души.
"Капитал" твърди, че порочната система за безконтролно раздаване на допълнителни субсидии за местната власт отново облагодетелства управляващата партия. Статистиката за средствата, които правителството е отпуснало допълнително на общините за капиталови разходи - дотук - през годината – възлиза на 78 млн. лв. В огромната си част тези средства са отишли в общини, контролирани от ГЕРБ - около 90%.
На фона на централния бюджет сумата не изглежда особено впечатляваща. Но тези пари имат силен ефект - те се раздават за инвестиции и покриване на разходи и на фона на непрекъснато спадащите приходи и влошаващото се състояние на общините в последните години. Така че са силен лост за влияние от централно на местно ниво. Само в последната седмица правителството отпусна почти 16.5 млн. лв. на 23 общини, от които 75% отидоха в места, контролирани пак от управляващите.