Цигарената индустрия, а не ресторантьорите, са основните фактори за натиск да отпадне забраната за пушене на закрито, заяви предишният здравен министър Стефан Константинов пред БНТ. По думите му тя има лоби в парламентарната група на ГЕРБ, но единната позиция "против" на премиера, здравния и финасовия министър успява да парира натиска.
"Големите пари, големият натиск идва от цигарената индустрия, която разполага с тези ресурси и си казва, че депутатите не са неограничен брой и лесно могат да бъдат завербувавани", каза Константинов. С уточнението, че като човек, който вече е извън политиката и може да говори по-свободно, бившият министър разказа, че при внасянето на законопроекта за забраната на цигарите точно преди година на заседание на парламентарната група "един вторник" е бил "грозно нападнат от лобисткия кръг на цигарената индустрия на ГЕРБ" и имал "големи ядове". Бившият министър си спомни, че нападките били толкова силни, че дори отделни депутати от ГЕРБ му се извинили след заседанието.
Константинов посочи, че още преди година самите ресторантьори не са били единни срещу забраната и имало големи вериги и туристически компании, например "Албена", които подкрепяли отказа от тютюневия дим в заведенията.
Според него казусът е пример за това как трябва да се провежда реформата в здравеопазването. "Това, което става с пушенето, е добър модел за реформи - единна позиция на министъра на здравеопазването, на министъра на финансите, на министър-председателя, подкрепа от различни парламентарни групи. Пушенето е мъничка реформа, но реформа към по добро", каза Константинов. Той похвали заместилата го на поста Десислава Атанасова, която е била против забраната докато е оглавявала парламентарната комисия по здравеопазване, но като министър твърдо я защитава и така осигурява приемственост.
"Премиерът е слушан в парламентарната си група, така че властта му в този случай беше използвана за хубаво," допълни той.
Да се осветли финасирането на пациентските организации
Бившият здравен министър коментира и необходимостта да има яснота при финасирането на пациентските организации, някои от които получават суми от големите фармацевтични компании, но това остава скрито от обществото. "Пациентските организации са разнородна група - някои действат като адвокатски кантори, специализирани в съдебни дела, други са по-скоро придадък на големи фармацевтични компании, има и хора, които сериозно работят и вярват в каузата," каза Константинов. Той призова да се приеме предлаган от него по-рано текст в закона, с който да се осветли начинът им на финансиране. "Не може без приходи представителите им да са по три дни седмично в Брюксел, да обикалят целия свят и да показват висок стандарт на живот", допълни той.
източник: dnevnik.bg