Сивата икономика към момента в страната надхвърля 30%, като например по отношение на пазара на труда процентът е по-висок. Това каза Камен Колев, зам.-председател на Българска стопанска камара (БСК), цитиран от агенция "Фокус".
Той обясни, че сивата икономика в сектора на пазара на труда се изразява в практики като работа без договор или такъв със скрити клаузи, осигуряване на минимален праг и допълнително даване на пари "под масата", както и осигуровки за половин работен ден, а служителите работят по цял ден.
По думите на Колев предприетите мерки като свързването на касовите апарати с Националната агенция по приходите (НАП), касовите плащания, както и достъпът до кредитите и досиета на ревизираните фирми, който показва как фирми или физически лица изплащат кредитите си при положение, че не декларират достатъчно доходи за това, спомагат за намаляването на неформалната икономика в страната.
Усилията за допълнително редуциране на сивата икономика през 2013 година трябва да се насочат към ограничаване на административните и финансови тежести върху бизнеса, което ще доведе до изсветляване на сивите потоци, отбеляза зам.-председателят на БСК.
Като други необходими действия Колев посочи предложението на Българската стопанска камара – плащането на фирмите към държавните институции за социални и данъчни цели да става с платежно нареждане, което ще икономиса голям финансов ресурс в бизнеса от порядъка на 50 – 60 млн. лева.
Според експерта - плащанията към държавата трябва да стават с всички възможни платежни документи, а не само с платежно нареждане в банката, както е в момента. Подобни мерки са изключително полезни за бизнеса и намаляват неговите финансови и административни разходи, а в същото време спомагат за изсветляването на икономиката, заяви Колев.
По думите му - държавата трябва да направи напълно електронни всички публични услуги и на взаимоотношенията на гражданите и бизнесът с държавната администрация. Това означава електронизация на обществени поръчки, на регулативни режими, лицензи, разрешителни, плащания към държавата, като по този начин ще се елиминира сериозният проблем с бюрокрацията и корупцията, обясни зам.-председателят на БСК и открои като много важни и електронните разплащания.
Тези банкови електронни разплащания ще оставят следа за оборотите и за продажбите, но за да се осъществи тази идея, трябва да се стимулират търговците да инсталират пост терминали и самите граждани да искат да ползват тези разплащания, посочи Камен Колев. Той предложи като стимул за тази услуга в края на годината да се възстановява една част от ДДС, около един процент, за да може хората да ползват електроните разплащания или банковите карти.
В Гърция например сега, ако не ви издадат касов бон, можете да ви предоставят стоката безплатно, което обаче влошава отношенията между купувач и продавач, посочи експертът. Според него - използването и стимулирането на банковите карти е действащият начин като допълнителна мярка за ограничение на сивата икономика.
Размерът на сивата икономика е свързан и с ефективността, публичните разходи, престъпността и корупцията, а по отношение на всички тези класации България е назад в Европа, коментира Камен Колев. Той обясни, че това означава ниска ефективност на обществени поръчки, на всички бюджетни и публични средства по отношение на контрабанда, проблеми с организираната престъпност, които всъщност подпомагат създаването на сивата икономика.
източник: dnevnik.bg