Лично мой приоритет е да се финансират проекти на домакинствата за оползотворяване на слънчевата енергия, като например поставянето на слънчеви бойлери, заяви Нона Караджова пред БТА.
Според министърът на околната среда и водите на домакинствата трябва да се предоставя безвъзмездно част от необходимата инвестиция. За целта ще се направи облекчена процедура и лесна за контрол схема, които ще се разработят през следващите месеци. Обмисля се и подпомагане на домакинствата за вътрешните инсталации за газифициране, с което ще се постигне намаляване на вредни парникови емисии, прах и изсичане на дървесина.
Средствата ще дойдат от продажбата на квоти на емисии парникови газове. В резултат на работата на Министерство на околната среда и водите България е една от първите страни, която получи приходи от новата европейска схема за търговия с емисии на стойност около 44 млн. лева, обяснява министърът. Част от приходите ще постъпват в Министерство на финансите. Възможно е те да се използват за енергийни помощи и дори за пенсии, коментира министър Нона Караджова.
Новите екологични изисквания за ниско съдържаниена пепел във въглищата ще бъдат приложени в законодателството през следващата година. Очаква се да влязат в сила от 2014 г., така че търговците да имат време да продадат запасите си и да се пренастроят, посочи министърът.
Денонощни изравнители ще решат проблема с "водните режими" в много от групите малки населени места, смята Караджова. Те позволяват съхранение на вода в по-малки обеми и ще се финансират с приоритет по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.
По думите на екоминистъра вероятно процедурата за ОВОС за седми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще отнеме повече време, тъй като интерес към нея писмено е заявила и Румъния.
За подобряване на системата за разделно събиране и оползотворяване на отпадъците трябва да се активизират и общините и да заработят в синхрон с оползотворяващите организации, посочи министърът. Според нея общините трябва да въведат "такса смет" на количество изхвърлен отпадък, където това е възможно технически.
Министър Нона Караджова информира, че в моментав страната има 27 сепариращи инсталации и прогнозира, че системите за разделно събиране и оползотворяване на отпадъците ще заработят с пълен капацитет към 2016-2017 година. МОСВ работи заедно с Министерство на финансите, Българска фондова борса и Централен депозитар за създаване на вторичен пазар на национално ниво с квотите на емисии на парникови газове като вид финансов инструмент. Това ще улесни значително предприятията и ще ги предпази от спекулативни сделки, посочи министър Нона Караджова.