Като инициатори за провеждане на ядрения референдум на 27 януари 76-те депутати от ГЕРБ са участници по право в информационно-разяснителната кампания и не могат да бъдат отстранени от нея. Това гласи отговорът на Централната избирателна комисия (ЦИК) до инициативния комитет на БСП, който във вторник поиска комисията да отстрани депутатите ГЕРБ от кампанията, заради променената им позиция "против" и да ги санкционира за подвеждаща агитация.
Писмото на инициативния комитет е обсъдено от ЦИК на заседание късно снощи.
Казусът възникна, след като в неделя
премиерът Бойко Борисов трикратно се отрече от проекта "Белене" и каза, че указанието за членовете и симпатизантите на ГЕРБ е да гласуват с "не" на допитването. Ден по-късно и депутатите, които редактираха въпроса на инициативния комитет на БСП като станаха инициатори на допитването "Да се развива ли ядрената енергетика чрез изграждане на нова атомна електроцентрала", също промениха позицията си против ядрената енергетика.
"Принципната позиция на ЦИК е, че иницаторите за провеждането на референдума, които са Инициативният комитет, представляван от Стефан Воденичаров и групата от 76 депутати от ГЕРБ, са възникнали като правни субекти по силата на закона и като такива са уастници по право в информационно-разяснителната кампания и не се регистрират в ЦИК", пише в писмото си комисията, каза пред "Дневник" говорителят ѝ Бисер Троянов.
ЦИК следи за спазване на принципите на равнопоставеност в кампанията и в съотвествие с правомощията ѝ по Изборния кодекс не може да отстрани участници в информационно-разяснителната кампания, пише още в писмото на ЦИК до инициативния комитет на БСП.
Според юристи от левицата обаче ЦИК е регистрирала депутатите от ГЕРБ като инициативен комитет и защитници на тезата "за". ЦИК трябва да извади тези 76 народни представители от кампанията и всички дебати, свързани с референдума, защото са учредени като привърженици, а всъщност се обявиха против, призова преди дни лидерът на БСП Сергей Станишев.
Участниците в кампанията за референдума, агитиращи със "за" и "против", имат значение за информационно-разяснителната кампания в държавните БНТ и БНР и разпределението на времето в дебатите. От ГЕРБ пропуснаха вече първия диспут по БНТ и заявиха, че няма да участват в никакви форми на платена агитация за референдума.