При безсъние
Една супена лъжица мед се консумира 30-40 минути преди лягане.
При проблеми със стомаха и червата
При язвени болки и гастрит с повишена киселинност медът трябва да се приема на гладен стомах (два часа и половина преди хранене или три часа след него), като се разтворят 30-35 г в чаша топла, преварена вода. За да се избегнат киселините, медът може да се приема с мляко. На тези, които имат понижена киселинност, се препоръчва да приемат меда 5-10 минути преди хранене.
При сърдечно-съдови заболявания
При исхемична болест на сърцето, миокардит, нарушение на сърдечния ритъм, хипертония най-удачно е да се консумира горски мед, а също и мед с глог, мента или лавандула.
Дневната доза е от 50 до 90 г, разпределена на 3 до 5 приема за деня. Необходимо е да се приема по този начин в течение на 1-2 месеца, като най-добре е другите сладки храни да бъдат изключени от хранителния режим.
Преимуществото на пчелните продукти пред лекарствените се състои в това, че медът е способен да нормализира кръвното налягане – повишава ниското и понижава високото.
Маски и масажи с мед
При масажите и маските се получава двоен ефект –"">Махмурлук
Една супена лъжица мед ще облекчи състоянието. А неотдавна специалисти от международния медицински център “Апи” са разработили “медена” програма за лечение на алкохолизъм. Специалистите са доказали научно, че в големи количества медът може да преустанови зависимостта от употреба на алкохол.
При простуда
При кашлица и настинка е необходимо медът да се подържи няколко минути в устата и после да се преглътне. Също така може да се намажат с мед гърба и гърдите и болният да се завие добре, за да се изпоти.
За стройна фигура
Медът потиска апетита. Ако ви мъчи чувство на глад, изяжте една чаена лъжичка мед – така ще уталожите глада и ще дадете на организма голямо количество витамини и други полезни вещества.