Има безспорни доказателства, че цената на проекта АЕЦ "Белене" е над 21 млрд. лв., колкото се посочва в анализа на консултанта HSBC. Тези доказателства се съдържат в разменената кореспонденция между НЕК и германската компания RWE. Това каза в интервю за БТА депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев.
Той е председател на временната анкетна комисия за проверка на данни, факти и обстоятелства по проекта АЕЦ "Белене" от 2002 г. до края на март 2012 г. Червенкондев е и заместник-председател на комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм. Диан Червенкондев посочи, че временната анкетна комисия разполага с писма, разменени между RWE и НЕК много преди ГЕРБ да дойде на власт.
Като причина за оттеглянето си от проекта компанията RWE е посочила фактът, че не е подписан договор за строителство на централата и не е доказано структурното финансиране на проекта от над 10 млрд. евро - сума, която по думите на Червенкондев се доближава до посочената от консултанта HSBC.
Временната анкетна комисия се е натъкнала на груби нарушения на Закона за обществените поръчки и неспазване на правилата за съхраняване на държавната собственост, което поставя под съмнение доколко са защитени интересите на българския данъкоплатец при развитието на проекта "Белене", коментира Червенкондев.
Депутатът изтъкна предимствата на проекта за изграждане на 7 блок в АЕЦ "Козлодуй" - изградена енергийна и пътна инфраструктура, телекомуникации, наличие на ядрени специалисти. Правителството работи по реализирането на този проект и до няколко години той може да се осъществи, смята Червенкондев.
Той подчерта, че ГЕРБ е "за" развитието на ядрена енергетика, но не чрез проекта "Белене". Въпросът в референдума се отнася само за АЕЦ "Белене", затова призоваваме гражданите да гласуват с "не", като вярват на факти и доказателства, а не на лъжи, заяви Червенкондев.