Премиерът Борисов уволни просветния министър Сергей Игнатов.
Това стана само няколко часа, след като Борисов и финансовият министър Дянков се срещнаха с учени във връзка със скандалите във фонд Научни Изследвания.
Игнатов е депозирал молбата си за напускане на поста и тя е била приета от министър-председателя, става ясно от съобщението.Във връзка с извършената от Главния инспекторат на Министерския съветпроверка във Фонд „Научни изследвания" и свързаните с нея констатации и препоръки за подобряване на работата на фонда, премиерът Бойко Борисов е поискал оставката на министъра на образованието, съобщи пресцентърът на МС.
Веднага след тазсутрешната среща при премиера вицето Дянков заяви, че министър Игнатов търпи критики. Още тогава, особено като стана ясно, че Игнатов не е бил поканен на срещата, най-вероятно се е коментирало и уволнението му.
В доклада от проверката на ФНИ има над 60 препоръки и тревожни констатации като неправомерно назначаване на хора. Има и конкретни препоръки за провеждане на конкурсите, посочи Дянков, без да детайлизира гафовете, открити във фонда.
През всичките тези месеци, в които вървеше сканадлът с конкурса на ФНИ, на който бяха раздадени милиони на съмнителни научни проекти, Игнатов твърдеше, че всичко е в рамките на закона и защитаваше ръководството на фонда.
Паралелно с това вървяха и дискусиите около промените в закона за предучилищното и училищно образование, които голяма част от родители, експрети и педагози не приеха, като се стигна и до протести.
Египтологът е осмият министър, уволнен от Борисов в мандата на ГЕРБ. Преди него по различни причини си тръгнаха трима здравни министри, транспортният Александър Цветков, първият ни дипломат Румяна Желева, Трайчо Трайков и министърът без портфейл Божидар Димитров.
Ако се опрем на опита на премиера Борисов с уволненията на министри, най-вероятно той ще назначи някой от заместниците на Игнатов за нов просветен министър.
„Замовете", от които може да се избира, са двама.
Милена Дамянова, която осъществява координацията на дейностите, свързани с държавната политика в системата на предучилищното възпитание и подготовка и училищното образование; организацията и контрола на образователния процес и социалния диалог.
Петя Евтимова пък отговаря за младежките политики, международната дейност и структурните фондове.
Изборът не е предизвестен, защото Макар Дамянова да е обвързана с ключовия закон за училищното образование, Евтимова отговаря за европроектите, които бяха обявени за приоритет номер едно на министерството.