"Всичко, което Ахмед Доган каже срещу мен, е комплимент", заявява в интервю за "24 часа" премиерът Бойко Борисов. "Всичко, което говорят Станишев, Овчаров и компания, е комплимент за мен. Те искат да изнесат битката срещу нас не в България, защото ще я загубят", смята министър-председателят. "Откъде накъде Доган ще ме вкарва в доклад и ще ме нарича диктатор? Диктатор върху кой? Пребихме миньорите като тях ли или пребихме хората на Орлов мост? Напротив, аз ги каня тук, говоря с всеки по най-важните теми, касаещи демокрацията, ГЕРБ ги е защитавал в пълен обем. Чули сме гражданското общество и сме го направили, но те нямат шанс срещу нас и затова ходят в Брюксел да ни маскарят"Доближаваме ги", ама не са ни стигнали. Те показаха, че освен заменките, освен далаверите друго не правят. И сега българите трябва да знаят, че май месец още 400 милиона, похарчени за гьола "Белене", ще ни вземат от парите на всички нас и ще ги дадем там. Трябва да знаят българите за тази авантюра на Станишев, Овчаров и компания."
Освен дневна и нощна тарифа скоро токът може да има и сезонни цени, съобщава на първа страница "Стандарт". Това предвижда проектонаредба на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/. Според предложените правила дружествата могат да поискат от регулатора да одобри сезонни цени за някои свои клиенти. Така например токът за част от потребителите може да има различна цена през лятото и през зимата. Тарифите пък ще се променят не само веднъж годишно. Според наредбата, когато има промяна в цената на газа или вредните емисии и това оказва съществено влияние върху цената на тока, ДКЕВР може да я коригира. Това означава, че е възможна промяна на всяко тримесечие, тъй като тарифите на синьото гориво се променят четири пъти годишно.
Колекторските фирми, които събират дълговете на частни лица към фирми, да подлежат на лицензиране, предлага омбудсманът Константин Пенчев, пише "Стандарт". Според омбудсмана трябва по някакъв начин да се регламентира тази дейност. Нужно е и да се създаде единен регистър на колекторските дружества. През последните години са се увеличили оплакванията от подобни фирми.
Според челото на "Преса" в недрата на Родопите се крият най-малко 46 млн. тона от уникалния минерал клиноптилолит, известен още като камъка чудо. Геолози смятат, че реалните залежи в местността дори надхвърлят 2 млрд. тона. Камъкът се отличава с уникални свойства да почиства водата и въздуха от замърсения, да предпазва от радиация и да лекува рак. Той намира широко приложение в индустрията с перилни препарати, хранителна промишленост и в селското стопанство. На този етап страната ни добива едва 2 хиляди тона годишно от ценната суровина, подчертава изданието.
На първа страница "Телеграф"Книгата е лекарство срещу кризата" е заглавието над интервю в "Преса" с Боряна Христова, директор на Националната библиотека. "През нито един от периодите на съществуването на България не са издавани повече книги, отколкото сега. След 1944 г. в най-силните години са излизали 9000-10 000 различни заглавия на година. Сега те са 17-18 хиляди, като при това 60 процента от тях са от български автори", подчертава Христова. Според нея е заблуждение да се мисли, че книгата загива. ХХI век е векът на най-голямото четене, констатира още директорът на библиотеката.
източник: dnes.bg