Премиерът Бойко Борисов не очаква Хизбула да признае, че стои зад атентата на летището в Бургас, при който загинаха петима израелци и българският им шофьор.
Темата за обявеното за събота изявление на ливанската шиитска групировка, Борисов коментираоще с думите "Дайте да го видим, не съм врачка“.
Ако Хизбула е бяла организация, както казва Станишев, с какво е опасна за националната сигурност? Когато сме посочили Хизбула и то военното й крило, според Станишев и компания, има вече заплаха за националната сигурност, с какви аргументи разполага Хизбула, за да е опасна за националната сигурност, попита Борисов.
Темата за връзката на групировката с атентата от 18 юли миналата година премиерът коментира на тръгване от срещата в образователното министерство за Фонд „Научни изследвания“.
На нея пред образователния министър Стефан Воденичаров, учени и ректори, Борисов заяви, че трябва да се анулира целият конкурс, предизвикал скандали и протести. Повечето присъстващи поискаха анулиране на последната сесия, но стана ясно, че казусът ще стигне до юристите, които трябва да кажат дали това е възможно. Борисов коментира, че ако министърът днес внесе решение за анулирането й, Министерският съвет ще вземе утре такова решение.
Министърът призна, че анулирал „две направления“ от сесията за 6 млн. лева - "Педагогика" и "Мултидисциплинарни изследвания" и вече има 10 дела срещу него. Воденичаров съобщи, че шест от девет членове на Изпълнителния съвет на фонда са подали оставка. Там вече нямало даже кой да приема тези оставки.
Премиерът посъветва „както се избира папа“ да се затворят и спорят, за да може да бъде избрана „брилянто чиста комисия във фонда“.
Борисов посочи, че проверката във Фонда на Инспектората към Министерския съвет, след която лъснаха куп нарушения, е изпратена в прокуратурата. „И 2008 г. е имало същите проблеми, Станишев среща ли се с вас, даде ли материалите на прокуратурата", не пропусна да попита министър-председателят.
Борисов сам се поздрави за решението за освобождаването на образователния министър Сергей Игнатов и за уволненията във Фонда. Той заяви, че не иска да взема страна в споровете, но изтъкна, че от една страна учебните заведения искат академична автономност, а от друга – държавата да изработи критериите „кой да е професор, кой да е академик“.
Според него университет, който си държи на реномето „прави трудно професори и доценти“.