Демокрацията е ежедневна грижа, а българският етнополитически модел също не може да се възприема като константа, той не е веднъж завинаги установена система. Това коментира на пресконференция в Смолян лидерът на ДПС Лютви Местан.
По негови думи философията на ДПС относно интеграцията на малцинствата залага на "интеграция на съхранени идентичности". В силовите структури на властта дори не е започнал процесът на интегриране на малцинствата, смята председателят на движението. По негово мнение малцинствата не са представени на високи нива в МВР, армията, съда, прокуратурата, ДАНС, специалните служби.
Една истинска демокрация не може да има забранени територии за българските граждани заради техния етнорелигиозен произход, посочи Местан. Според него ДПС залага на модела, при който етническите и религиозните различия, населяващи една държава, се балансират на принципите на идентичността и интеграцията.
Интеграция без съхранени идентичности е философията на Възродителния процес, това е асимилация, допълни депутатът от ДПС. Според него моделът на ДПС не залага на квотния принцип, а на осмислена политика на интегриране, която да навлезе в социокултурните отношения в страната.
Приоритет на ДПС е следващото управление да обърне по-сериозно внимание на планинските и полупланински райони, да се създаде заетост в тези забравени и от правителството, и от бога региони, допълни Лютви Местан, цитиран от БТА. Той открои като сериозен проблем в Родопите високата безработица.
Всички ще сме щастливи Доган да води две листи, защото по закон не може да води повече, заяви Лютви Местан в отговор на журналистически въпрос за издигането на кандидатурата на досегашния лидер на ДПС на предстоящите избори. Лютви Местан, заместник-председателите Рушен Риза, проф. Алиосман Имамов, Христо Бисеров, секретарят на ЦОП на движението Мустафа Карадайъ посетиха днесСмолян в рамките за национална обиколка на ръководството на ДПС.