Тъй като няма признаци, че вълните от българи и румънци, които заливат Германия, отслабват, правителствени служители в Берлин са призовали двете страни да ограничат масовото им напускане, като положат повече усилия да интегрират ромите, пише германското списание "Шпигел" и добавя, че според висшите германски служители битката с миграцията, предизвикана от бедност, трябва да се води в страните, от които идват мигрантите.
Списанието отбелязва, че вчера вътрешният министър Ханс-Петер Фридрих е заявил, че иска активизиране на усилията за борба с имиграцията, предизвикана от бедност. Фридрих е призовал правителствата на България и Румъния да вземат в страните си мерки за овладяване на масовото преселение, което според него е феномен, който засяга много части на Европа. "Този проблем трябва да бъде решаван на място", цитира изданието министъра.
"Затова Германия съветва България и Румъния - както на европейско ниво, така и в двустранните си отношения с двете страни, да инвестират повече от европейските субсидии в интегриране на тези, които са засегнати (от проблема) в родните им страни", е казал вътрешният министър.
"Шпигел", цитиран от БТА, се позовава и на изказване на министърката на правосъдието Сабине Лойтхойcер-Шнаренбергер за консервативния вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг", която заявява, че "много роми напускат домовете си заради дискриминация и породена от това бедност". Проблемът със свързаната с бедността миграция трябва да бъде решаван там, където е възникнал, казва тя.
Проблемът е бил "предвидим", отбелязва германският вестник и припомня разпространено през януари становище на Германската асоциация на градовете, в което се говори за засилване на проблемите с бедните имигранти от Румъния и България. Според Федералната статистическа служба през първата половина от 2012 г. е регистрирано увеличаване с 24 на сто на мигрантите от България и Румъния. От 2007 г. броят им се е увеличил повече от два пъти.
Много от тези мигранти искат социални помощи и властите на най-големите германски градове се оплакват, че разходите им много се увеличават, че се увеличават случаите на просене, проституиране и работа на черно, отбелязва "Шпигел". Затова Германската асоциация на градовете е призовала федералното правителство и Европейския съюз да обърне повече внимание на въпроса и да настоява за подобряване на условията в родните страни на имигрантите.
През август 2012 г. Франция призова България и Румъния да интегрират ромите си. Френският вътрешен министър Манюел Валс каза тогава, че ще поиска от Румъния и България да положат усилия за интеграция на ромските малцинства, за да помогнат за решаване на ромския имигрантски проблем във Франция. "Искам да разбера защо тези страни не водят силна интеграционна политика, за да интегрират това население", каза Валс.