Оставката на българското правителство идва да потвърди всички анализи, направени в Брюксел в последно време: твърде много икономии, комбинирани със сляпото прилагане на политика от ултралиберален тип, могат да доведат до тежки социални проблеми, следвани от експлозия от улични протести, които може да станат неконтролируеми, пише румънският вестник "Адевурул" в статия, озаглавена "Почетна оставка или оставка под натиска на улицата?"
Урокът на МВФ, преподаден най-напред в Румъния и приложен чрез най-строгите мерки, взети от ЕС, съдържаше и този постоянно повтарян призив: приватизирайте абсолютно всичко, възможно най-бързо, особено енергийните единици, отбелязва авторът Кристиан Унтяну, като добавя, че логиката "на хартия" на икономистите се сблъсква с фактора, наречен "степен на издръжливост на населението", която е съвсем различна в централната и източната част на Европа спрямо западните страни.
Авторът посочва, че на Запад либерализацията на енергийния пазар е довела до точно обратните ефекти спрямо тези в България: там цените са спаднали, бившите монополисти са били задължени да преговарят със стратегическите си клиенти или да отстъпят част от дейността си на по-малките оператори. Това обаче е само един компонент от проблема - другият е от политическо естество и никак не е прост, се отбелязва в статията. От една страна се затвърждава бързият подем на социалистите, който укрепва все повече и на нивото на ЕС. От друга страна, на предсрочните избори, които ще последват, ако българският парламент приеме оставката на правителството, ще видим дали ще се потвърдят някои от анализите, които сме чували в Брюксел, за успеха сред населението на екстремистката и националистическа партия "Атака", която има твърдо антиевропейска позиция, коментира Унтяну.
Сигурно е, че се намираме пред една сериозна политическа криза, предизвикана директно от натиска на улицата, а това не може да бъде игнорирано, предупреждава анализаторът. Според него това показва ясно неадкватността на някои от големите програми за икономическо възстановяване, предложени на страните с проблемни икономики от Източна Европа по време на кризата от тройката МВФ-Световната банка-Европейската комисия. Тогава никой не искаше да разбере истината, че твърде много икономии, наложени със сила, може да станат най-голямата спирачка по пътя на икономическото развитие, подчертава авторът.
Това е сигнал, че е достигнат критичният праг на социалната издръжливост, а националните и европейски политически лидери трябва да разберат, макар и в последния момент, колко жизненоважна е нуждата европейският бюджет за 2014-2020 г. не само да съдържа необходимите структурни фондове, предназначени за тази зона, но и да има облекчени процедури за достъп, за да даде на нашите страни възможността по-бързо да получат парите от кохезионния сектор, посочва Унтяну.
Той подчертава, че ако това не се случи, досегашният порочен кръг(съществуващи на хартия фондове - липса на национална компетентност - задушаваща бюрокрация) ще засилят възможността събития като тези в България да се повторят и на други места, унищожавайки това, което беше постигнато и досега по европейския път и разрушавайки доверието на инвеститорите, пише в заключение авторът, предаде БТА.