Със скандал и в отсъствието на премиера в оставка Бойко Борисов започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента. Докато Росен Плевнелиев завършваше встъпителните си думи, на които присъстват и медиите, лидерът на „Атака“ Волен Сидеров се намеси и поиска заседанието да бъде открито за журналистите. Президентът напомни няколко пъти, че според правилата съветът е закрит и призова за отговорно отношение.
Г-н Плевнелиев, скоро хората могат да ви пометат от тази сграда, обстоятелствата са форсмажорни, има извънредна ситуация, отговори Сидеров. След като КСНС продължи работа при закрити врати, Сидеров напусна заседанието.
Днешният КСНС е посветен на рисковете и заплахите за сигурността и стабилността на страната, произтичащи от политическата и социална криза. Доклади ще изнесат вицепремиерът и вътрешен министър в оставка Цветан Цветанов и председателят на ДАНС Константин Казаков. Вицепремиерът и финансов министър в оставка Симеон Дянков ще представи становище за състоянието на финансовата система, икономиката и изпълнението на бюджета.
Плевнелиев заяви, че исканията на протестиращите ескалират.
Те се отнасят с огромно недоверие към политическите сили и протестират за всичко. Хората се обявяват срещу политическата система, партиите, институциите, корупцията, монополите , олигархията, сметките за ток, ниските доходи, безработицата и много други, изреди Плевнелиев и посочи, че в неделя са протестирали около 150 000 българи в повече от 40 градове на страната.
Държавният глава подчерта, че се трупа сериозно обществено недоволство в сферите на здравеопазването, образованието, околната среда и изрази съжаление, че още преди началото на протестите парламентът се е ползвал с едва около 6 % обществено одобрение.
Правителството, макар и в оставка, носи пълната отговорност за управлението на държавата до момента на назначаването на ново правителство и трябва да положи всички възможни усилия за опазване на гражданския мир и стабилността в страната, посочи Плевнелиев.
Президентът каза още, че има нужда от силен работещ регулатор и изрази надежда той да работи отговорно, макар и в оставка.
Плевнелиев каза, че са реални рисковете за подкопаване на държавността и нарушаване на нормалното функциониране на институциите, за ескалация на социалното напрежение, прояви на екстремизъм и насилие.
Според него компетентните институции трябва да посочат основателни ли са съмненията за целенасочено провокиране на насилие сред протестиращите.