Имаме чувството, че този президент ще бъде първият, които ще си отиде по друг начин. Това заяви в парламента Спас Колев – представител на част от протестиращите граждани.
Представители на протестиращите влязоха днес в НС благодарение на депутата от БСП Антон Кутев, който обаче обясни, че те няма нищо общо с левицата.
Изказването на Колев беше аналогия с изказването на лидера на БСП Сергей Станишев, който преди няколко месеца заяви, че ако управлението на ГЕРБ не си отиде с мир, ще си отиде по друг начин. Повод за недоволството на протестиращите стана Общественият съвет към президента за бъдещия служебен кабинет, който вече си навлече и критиките на БСП и РЗС.
Президентът заяви, че е обединител на нацията. Президентът в момента е най-големият разединител, възмути се Колев. Според тези представители на протестиращите в Обществения съвет са влезли представители на неолиберализма, който ”докара дотам народът да излезе на улицата”.
Този Обществен съвет гарантира, че олигархията превзема държавата, заявиха още протестиращите. Според Колев този Обществен съвет е нелегитимен и се състои от олигарси, които ”са обяздили справедливите протести”. По думите му те не разполагат с решение на проблемите на хората и нямат ”снимка на финансите на фалиралата държава, до която ни докара тази клика, която и до ден-днешен представлява президента”.
Според Мирослав Паскалев, също представител на протестиращите, гражданите са нежелани в съвета.
Протестиращите излязоха и с конкретни предложения, най-вече около името на служебния премиер. Те предлагат Димитър Иванов, който е съветник на президента в периода 2002-2012 година Георги Първанов. По техни думи той е доказан макроикономист. Те се противопоставиха на идеята ”счетоводител на Лукойл” да заема поста.
Те настояха и за промени в Изборния кодекс, които да предвидят граждански контрол на изборните секции. Те дадоха и няколко икономически насоки. В момента всички, които сме се обединили като свободни граждани, сме представили на президента не само искания, но и конкретни решения. Ние знаем как може да се вдигне минималната работна заплата с 56 на сто и откъде могат да се вземат парите затова, но на нас не ни дават думата, обясниха протестиращите.