Премиерът в оставка Бойко Борисов видя завера в сметките за тока, които доведоха до масови протести в страната. На последното заседание на правителството той признава, че е допуснал грешка в сектор „енергетика“ и че не е решил проблемите по-рано. Оттук нататък обаче Борисов обещава да се фокусира върху това как да се раздвижи икономиката и да се подобрят доходите на хората. Това става ясно от публикуваната стенограма от заседанието на кабинета.
„Аз съм убеден, че и със сметките на тока става някаква завера. Не може в най-тежкото време в зимата да направят 38-45 дни отчетен период, вместо на по 5, на по 10, на 15 дни да го правят. И тук, виждате и ДКЕВР с тези трикове, които са направили. Просто пропиляхме и пропуснахме време. Това можеше ние да го отреагираме. Виждате дори в Русия Путин от България видя, че това е проблем, когато отиде на много хора на електромера сметката, и веднага дръпнаха назад и там свалиха тока. Ние днес ще го свалим сигурно със 6-7% поне. Защо да не сме го направили? Ако имахме тази информация от службите или от ДКЕВР или от всички останали, нямаше да се получи това“, жалва се Борисов.
И си признава за грешките в енергетиката, проблемите можело да бъдат решени още преди две години.
„На фирмите им е много по-лесно, ако плащат хиляда лева заплата, да я направят хиляда и двеста, отколкото да назначат още един за хиляда лева. Така тези, които работят във фирмите, почват да работят повече, стараят се повече, защото им се вдигат парите, но тези, които не са конкурентоспособни и остават навън им расте броят и те са точно отчаяните хора, защото тези хора не виждат никакво бъдеще. Единственият изход е преквалификация, обучение, който иска да му се вдига стандартът, за да може да бъде утре нает на работа“, смята Борисов.
Той припомня, че той не е издигнат от партия и гражданското сдружения на ГЕРБ все още съществува и то е с председател Йорданка Фандъкова.
„Затова е много важно и затова и подадохме оставка, затова се дръпнахме, затова сме готови, ако предлагат нова форма на управление с граждански сдружения – ще закрием партиите, ще си направим гражданско сдружение, каквото бяхме – то не е и закрито“, казва Борисов.
„Така че всички, които считат, че могат по-добре да управляват, от гражданските сдружения не да казват – ние не искаме да участваме във властта или да управляваме, искаме отстрани да стоим и да си бъдем все такива. За съжаление, отстрани не става. Да си направят веднага партия, да си направят депутати, да си направят кабинет, ние с радост ще ги приветстваме. Но важно е да има отговорни хора, а не това, което ни се предлага от Станишев“, добавя той и критикува изказването на лидера на БСП, че няма да е следващият премиер, ако червените спечелят изборите.
„Иначе аз веднага мога да отговаря – следващият премиер на ГЕРБ ще бъде моята секретарка и тя просто ще ми се обажда да ме пита какво да се направи. Това отговорно ли е, което предлага Станишев?! Доган така го направи. И да се събират някъде и да взимат решения и просто само да ги свеждат. Все едно премиерът или министри ще бъдат секретарки… Никой не е казал, че ще ни изберат, нито мен, нито него, нито който и да е, така че откъде накъде…?! Но, за да му отговоря, защото това е дезертьорство, че и ние можем да работим по този начин, само че не аз, а секретарката ще бъде. Тя е много по-тиха, много по-разбрана, ще изслушва всички и просто само ще пита. Просто това е несериозно. Нали политическатаотговорност във всяка една държава, излъчват лидерите си, те участват в предизборна кампания. И аз в това отношение толкова много се радвам на тези граждани, защото има едни други, които вече горе-долу са ми ясни – даже и днес са посочени – дядо, вуйчо…. Но, както и да е – ние, повтарям, трябва да бъдем винаги честни с хората“, казва още Борисов.
Той припомня, че по време на управлението си винаги е имал диалог със зърнопроизводителите, с животновъди, с железничари, транспортни работници, еколози, археолози, „с кой ли не“. Кога е прекъсвала работата с тези хора?, пита риторично премиерът в оставка.