Със заявка за 160 народни представители “Движение граждански контрол“ на обявените за едни от лидери на протестите срещу монополите - Ангел Славчев, Дончо Дудев и Янко Петров, обяви, че ще се яви на предстоящите парламентарни избори.
Тримата днес обясниха, че Движението било в основата на организацията на протестите срещу монополите в столицата. Лидерите на движението заявиха, че те няма да бъдат част от листите на партията за вота на 12 май. Те обаче описаха представата си за бъдещите народни представители.
В листите ще заложим на млади хора, под 35-годишна възраст, каза Славчев. От Движението искат следващият парламент да е “млад“ промяна на закона за референдумите; на Изборния кодекс; на нормативната рамка, уреждаща статута и независимостта на съдебната система; регулиране на енергийния пазар; приоритетно въвеждане на електронно правителство.
Първият ясен кандидат за народен представител на Движението е познатата от протестите Йоана Иванова, посочи Славчев. Тя обясни, че всеки кандидат за депутат в листите на Движението ще подписва декларация за почтено политическо поведение.
Славчев, Дудев и Петров обявиха, че започват работа по събирането на необходимите над 7000 подписа за участие в изборите, както и откриват сметка, за да наберат 10 000 лева за участието във вота.
Макар че Славчев, Дудев и Петров няма да участват в листите, те ще продължат обществената си дейност – щели да създадат групи за натиск на улицата. Решили да създадат движение, което да участва в изборите, понеже системата можела да се промени “само от вътре“.
“Движение граждански контрол“ участват на изборите в партньорство с партия "Демократична гражданскаинициатива" на Стефан Пеев, който беше представен като един от основателите на Обществения комитет за екологична защита на Русе през 1988 г.
Славчев, Дудев и Петров определиха програмите на голяма част от партиите като популистки и откровено неизпълними.
След като протестите затихнаха, няколко движения, обявили са за организатори на демонстрациите, заявиха своето желание да се пробват да влязат в парламента. Други пък предпочетоха да останат да оказват обществен натиск отвън.