"Има лек спад на броя на престъпленията", отчита пред "24 часа" Петя Първанова, министър на вътрешните работи. Според нея всичко, свързано с предсрочните избори и е в компетенциите на МВР, трябва да се свърши качествено, за да се гарантира спокойствие на българските граждани да направят своя избор. До момента няма сигнали за опити за купуване на гласове. Основното предизвикателство пред МВР остава противодействието на конвенционалната престъпност. Обстановката в страната е нормална и се отчита лек спад на броя на престъпленията. В оперативните служби има сигнали, че е застрашен животът на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов и семейството му. Информацията е предоставена на НСО.
"Сериозен ръст на заетостта може да се постигне само при икономически растеж", отбелязва в интервю за "Капитал" Деяна Костадинова, вицепремиер и социален министър в служебното правителство. На първо място безработните ще бъдат подкрепени чрез мерки за заетост, защото считаме, че това е най-адекватният начин, заявява Костадинова. "Вариантът да постигнем бърз резултат е да се насочим към безработните през Националния план за насърчаване на заетостта и съществуващите в него схеми. Но за нас е много важно освен тези бързи и спешни действия постепенно да зададем и един нов контекст на размисъл.
Акцентът, който ще поставим, е върху подпомагането на малките и средните предприятия. Надявам се, че в рамките на този ресурс, който ще успеем да освободим, ще подкрепим и една програма по националния план за стартиране на малък бизнес, на микропредприятия с малко по-сериозен ресурс. Но трябва да сме наясно, че сериозен ръст на заетостта може да се постигне само при икономически растеж. Така че връзката, която трябва да възстановим, е между програмите в Министерството на труда и социалната политика и програмите в министерството на икономиката за подкрепа на малкия и средния бизнес. Другото направление, в което мислим, е самостоятелната заетост", уверява Костадинова.
"Енергийните сметки трябва да са поносими за хората", е позицията на евродепутата Ивайло Калфин. В интервю за "Дума" той посочва, че има резерви в цената на електроенергията, но тези резерви не са големи, при това са свързани с регулацията. Ако регулаторният орган по-добре работи, ако се създадат възможности за прозрачност в цените, енергийна борса, за което се говори, то тогава много по-понятни и предвидими ще бъдат цените на енергийните носители. Големият проблем е ножицата между доходите на хората и цените на енергоресурсите. Когато не могат да се свалят цените на енергоресурсите или поне да зависят от правителството, би трябвало да се потърси другият вариант и да се компенсират тези, които не могат да си плащат сметките. Енергийната бедност би трябвало да бъде свързана с поносимост на сметките за енергия, казва Калфин.
"Златни в парламента, златни и на борсата", коментира "Труд". Изненадващо за публиката и неочаквано за самите народни представители, законодателният храм изхвърли на борсата 240 депутати, т.е. всички. Докато едни от тях бяха си оплели кошницата предварително, и бързо се върнаха на заплютите от тях работни места, то голяма част от законотворците излязоха на трудовата борса. Има заявени около 6900 свободни работни места в страната. Но нито един народен представител не би се хванал на нито една от тези позиции, защото заплатите са между 300 и 500 лв. За разлика от повечето безработни, които вземат мижави социални помощи и обезщетения, довчерашните депутати ще прибират по 1200 лв. на месец. За някои от тях това дори не е обезщетение, а дребна компенсация за дребните им разходи за бензин и телефон. И тогава вземането на тези пари изглежда цинично.