Правителството ще се опита да предоговори условията за доставка на електроенергия. Това заяви пред БНТ министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев.
Именно дългосрочните договори пречат да се намали цената на тока у нас, въпреки че имаме прекалено много мощности и свръхпроизводство.
„Сектор "Енергетика" има сериозни проблеми. Един от тях е свръхкапацитетът. Имаме инсталирани 11 000 мегавата мощности, в пиковите моменти ползваме 4700 за вътрешен пазар и около 300 мегавата за износ. Дори и да приемем, че износът ще стигне пикови нива, няма да стигнем 6000 мегавата, тоест имаме поне 2 пъти повече мощности, отколкото ни трябват. Това означава, че когато едни мощности работят, за други няма работа, както се случва с мините“, разясни Василев.
По думите му по законен начин проблемите трябва постепенно да се отстраняват, за да няма сътресения в сектора, но той да започне да обслужва по най-добрия начин интересите на гражданите.
"След като имаме прекалено много мощности, цената би следвало да пада. Но сключените неизгодни дългосрочни договори пречат на това. Затова е нужно да се ребалансира пазарът и да се въведе трети енергиен пакет", смята икономическият министър в служебния кабинет.
Ще работим за публичност на държавните финанси. Да няма подозрения, че се правят "сделки под масата", тоест да се въведе една прозрачност и публичност на държавните финанси, коментира Василев по повод създаването на работна група, която да проследи управлението на средствата на държавните компании.
"Доколкото знам в момента има едни правила за управление на държавните финанси, които са с "пожелателен характер", а не са задължителни за държавните компании. Както всички знаем, правилата с пожелателен характер някой път се спазват, а някой път не се спазват", отчете Василев.
Не съм в конфликт на интереси като министър, отсече Асен Василев по повод сигнала на лидера на РЗС Яне Янев, че Василев е в конфликт на интереси, тъй като има участие в две консултантски компании.
„Цитираната фирма „Евърбред“ не е консултантска компания, а фирмата, която основахме общо четирима души. Преди да стана министър, съм подал оставка и не участвам в управленчески органи, а акциите, които имам там, не се управляват вече от мен, а от адвоката ми“, изтъкна Василев.
„Евърбред“ не е в декларацията ми, защото моето участие става през една компания заедно с другите трима съоснователи, която се казва „Хермес уан“, разясни той.
"Изряден съм, нормално е всеки нов човек в политическата среда в България да бъде атакуван по някакъв начин", смята Василев.
Влизам в политиката по молба на много добри мои приятели и на президента, коментира Василев. Той беше категоричен, че след като вече не е министър, ще се върне към фирмата си „Евърбред“.