За четвърти пореден път Георги Лозанов бе преизбран за председател на Съвета за електронни медии /СЕМ/. Това стана на заседание на регулатора, което се проведе на 2 април, предаде БТА.
Медийният експерт бе единствен кандидат за поста и за кандидатурата му са гласували общо петима членове на Съвета. Четири от гласовете са били "за", а само един е гласувал "въздържал се". Според закона Георги Лозанов отново е на поста с мандат от една година.
Подкрепилите го обясниха вота си с това, че Лозанов е успял да запази съвета от външни влияния, а мандатите му могат да бъдат обобщени с една дума - диалог.
Въздържалата се Мария Стоянова, която е член на регулатора от няколко месеца, се обоснова, посочвайки, че
дава кредит на доверие за следващата една година към председателя, тъй като засега вижда една умора и липса на вдъхновение.
В отговор Георги Лозанов обясни, че умората му може да се дължи на факта, че много от нещата, които стават в регулацията, вече се случват сами. "Може би нямам първоначалния възторг от срещата си с един непознат свят. Дори напротив, имам усещането, че това е един познат, превърнал се в съдба свят", добави той.
Георги Лозанов направи равносметка на работата си до този момент като отбеляза, че за всичките години на председателския пост се е запазила неутралността на регулатора - от политически и още по-малко от икономически влияния. Той подчерта, че по време на протестите през последните месеци, СЕМ не е станал причина за критичен граждански гняв.
Лозанов коментира, че мандатът му през последната година е преминал в плана на меката регулация. Ценностите са по-важни от санкциите, затова се опитваме да намерим решение с по-топъл диалог, добави той. По думите му един от дефицитите в медийната среда е падащите нива на свободата на словото според международните класации.
Медийният експерт открои работата на СЕМ като изброи някои промени, случили се до този момент. Той подчерта, че благодарение на Съвета е регулирано нивото на звука на рекламите, а също така са защитени и потребителите в телевизионните игри.