Кипър разреши банкови транзакции на вътрешния пазар до 300 000 евро и повиши прага за фирмени плащания в чужбина, с което отчасти облекчи капиталовия контрол, който бе въведен на 28 март за избягване на банкова криза, съобщи финансовото министерство,цитирано от Ройтерс.
Кипър увеличи прага за фирмени плащания в чужбина от 5000 на 20 000 евро без предварителни проверки и разреши на пътуващи в чужбина да носят до 2000 евро на човек спрямо 1000 досега, се казва в наредба на министерството. Другите ограничения, като максималното теглене на 300 евро на ден, остават в сила, пише БТА.
Междувраменно страничните ефекти от хаотичното спасяване на Кипър ще бъдат на първо място в дневния ред на двудневната среща на европейските министри на финансите, която започва днес в Дъблин, предаде Ройтерс.
Внимание ще бъде отделено и на германската сдържаност спрямо банковата реформа в еврозоната. Опасенията около спасителния пакет за Кипър се засилиха в сряда, след като някои медии се сдобиха с документи, съдържащи подробности за помощната програма.
Първоначално се планираше Кипър сам да осигури 7 млрд. евро, а още 10 млрд. евро да бъдат предоставени от Европейския съюз и Международния валутен фонд (МВФ). Според документите обаче спасителният пакет ще се равнява общо на 23 млрд. евро, от които Никозия ще предостави 13 млрд. евро На неофициалната среща на 27-те финансови министри на ЕС не се очаква да бъдат взети конкретни решения, но ще бъдат обсъдени също така задълбочаващите се проблеми около Словения и дебата за създаване на пълнокръвен банков съюз.