Разработване на конкретна политика за работа с младите и възпитание в ценностите и традициите на българската армия е основната цел, около която се обединиха участниците в обществения съвет по отбранителна политика.
Второто заседание на съвета се провежда във Военния клуб, а темата е „Модерната политика за сигурност и отбрана в 21 век".
Нека днес да формираме едно конкретно предложение към следващото правителство, свързано с интеграцията на най-младите към проблемите на българската армия и отбранителната политика на страната ни, призова Илия Налбантов, експерт в министерство на отбраната, и посочи нуждата от въвеждане на така наречената клетва на първолака.
Децата на България трябва да бъдат възпитавани още в най-ранна възраст как да бъдат добри ученици и добри българи, счита той.
Подобни призиви отправи и Николай Колев - Босия, който посочи, че армията трябва да положи всички необходими усилия за по-добра комуникация с децата и обучение за реакции в извънредни ситуации.
Колев разшири въпроса и настоя, че част от стратегията за национална сигурност и отбрана трябва да бъде въпросът за възпроизводството на българските граждани и връщането на напусналите страната наши сънародници.
За тези проблеми трябва пряко да отговаря вицепремиер в следващото правителство, посочи Босия.
В Българската армия липсва елементът на възпитание. Не се говори за морал, традиции и патриотизъм. Обучава се във военни стратегии, но не се възпитава, отбеляза Атанас Желев - ветеран от Втората световна война.
Работата с младежта трябва да бъде решена на институционално ниво, да се гласува бюджет, да се разработят съответните органи и да бъде водена конкретна политика, отбелязаха на съвета.
В тази връзка е добър вариант да се взаимодейства с БНТ и БНР за стартирането на предавания и игри на тема армия и отбрана за достигане до по-широк кръг от младите българи, предложи Николай Колев - Босия.
Като грешка бе посочено премахването на наборната служба през 2007 година.
Австрия например е гласувала възстановяване на наборната служба и ние също трябва да помислим за действия в тази посока и смесен тип армия, посочи Петър Велчев - председател на Съюза на военноинвалидите.
В първата част на днешното заседание на съвета се стигна и до лек процедурен скандал.
Николай Колев Босия попита колко са чисто гражданските организации и колко са военните такива.
Според него вторите имат превъзходство и това е предпоставка за лесно приемане на определени предложения без те да имат одобрението на по-широк кръг от граждани.
Полк. Николай Доцев от дирекция отбранителна политика към Министерство на отбраната обаче подчерта, че министърът не се задължава да приеме или отхвърли както приети така и отхвърлени от съвета предложения.
Идеята на гласуването цели да концентрира действията на съвета, но няма задължителен характер.
Самото гласуване ще се провежда по електронен път от всички участници в пет дневен срок след приключване на заседанията.
Всички приети и отхвърлени предложения и поименен и гласът на всеки присъстващ ще бъдат публикувани на страницата на обществения съвет, който е defencepolicy.bg.