По-висока такса смет ще плащат жителите на общини, чиито кметове са мързеливи и не са организирали възможност за разделно събиране на битовите отпадъци. Бизнесът пък ще плаща повече за строителния боклук, който генерира. Това предвижда проект на екоминистерството, който предстои да бъде одобрен от Министерския съвет, предаде АСН.
От 2011 г. се въвеждат две нови отчисления към събираната от общините такса смет. Първото е за закриване на стари сметища (по около 5 лв. на домакинство), а второто е "данък депо" за всеки тон отпадък, който се складира в депо или сметище. Именно втората такса ще зависи от това колко боклук се депонира и колко се рециклира. Ако боклукът не се рециклира, такса смет за едно жилище догодина ще скочи между 3 лв. и 6 лв. Фирмите пък ще трябва да плащат допълнително по 50 ст. за всеки тон депонирани строителни отпадъци.
През следващите две години тези нови такси ще бъдат сравнително ниски за да се даде време на общините да организират рециклиране на битовия и строителния боклук. След това таксите скачат значително.
Разчетите на министерството предвиждат през 2014 г. новата такса за складиране и на битов и строителен боклук да бъде 35 лв. на тон. Едно домакинство от трима души изхвърля по около 1 тон на година. Така в общините, които през следващите две-три години не направят нищо за разделното събиране на боклука, такса смет за едно жилище ще скочи с около 40 лв. (поне 5 лв. за закриване на стари депа и 35 лв. за "данък депо").
Целта на големия скок в такса "депо" е да накара кметовете и сдружения от общини да организират разделно събиране на битовите и строителните отпадъци и да изградят съоръжения за рециклирането им.