За реформи в секторите, които провокираха обществено недоволство, се обяви президентът Росен Плевнелиев в интервю за датския всекидневник „Юленс-Постен“, публикувано ден преди двудневното му официално посещение в Копенхаген.
Според държавния глава, освен енергийния сектор и здравеопазването, институциите трябва да насочат усилията си в подкрепа на малкия и средния бизнес, подобряването на бизнес климата и повишаването на ефективността на държавната администрация. „Общественото недоволство у нас е породено от нерешаването на тези въпроси и доведе до настоящата политическа криза“, посочва президентът пред датското издание.
Не желаем да създаваме мечтаните заплати или пенсии с нови заеми, заявява Росен Плевнелиев. България никога не е развивала заплатите и пенсиите „назаем“, за сметка на идните поколения. Вярвам, че добрият баланс между растеж и финансова дисциплина е възможен. Не вярвам, че съществуват магически рецепти от Брюксел или Берлин за това как да се генерира растеж. Рецептите трябва да бъдат намирани в национален план, посочва Плевнелиев.
По думите му българските семейства вземат заеми, но само толкова, колкото могат да си позволят. Същото се отнася и за бизнеса. Българските банки са много стабилни именно защото хората са консервативни. Точно така трябва да бъде и с държавата, заявява държавният глава.
Пред всекидневника Росен Плевнелиев отново напомня, че няма основания за притеснения за социалните системи на други страни от ЕС, свързани с миграционна вълна на български и румънски граждани. „Добре образовани български граждани работят легално в много европейски страни и се интегрират добре. Те не натоварват, а участват в икономическото развитие на западните страни“, категоричен е държавният глава.
Според Плевнелиев, най-голямата разлика между хората в България и Дания е може би това, че ние знаем, че датчаните са най-щастливите хора на света. От години всички изследвания сочат това. За съжаление в моята страна нещата са противоположни. Тук живеят някои от най-нещастните хора, заявява той.
Дания е постигнала своите успехи в социалната сфера с устойчива политика, социална пазарна икономика, солидарност и с отчитане на проблемите на околната среда. Това е процес, продължил с десетилетия, който е пример и за България, казва още президентът Плевнелиев пред „Юленс-Постен“.