Президентът и изпълнителен директор на Асошиейтед прес нарече "противоконституционно" изземването на данни за проведените от журналисти на агенцията телефонни разговори в продължение на два месеца през 2012 г. , съобщават световните агенции.
В първото си телевизионно интервю след избухването на скандала, Гари Пруит заяви пред телевизия Си Би Ес, че действията на министерството на правосъдието имат "смразяващ" ефект върху журналистиката, защото информационните източници имат по-малко желание да говорят с журналисти на АП. В дългосрочен план тези действия могат да ограничат достъпа на американците до информация, подавана от всички медии, допълни Пруит.
В интервю за АП Пруит пък посочи, че агенцията все още не е решила дали да започне съдебни действия срещу министерството на правосъдието, пише БТА.
Общо са били иззети разпечатки за разговорите, водени от 20 телефонни номера, регистрирани на АП, през април и май 2012 г. Броят на журналистите, използвали телефоните през този период, остава неизвестен, но се знае, че в засегнатите офиси работят 100 журналисти.
Предполага се, че разпечатките са нужни на правителството във връзка с разследване за изтичане на информация относно операция на ЦРУ в Йемен, попречила на Ал Каида през пролетта на 2012 г. да взриви бомба в самолет на път за САЩ. Изтеклата информация се появи в материал на АП от 7 май 2012 г.