Емоциите никога не са били добър съветник, емоционалните решения като правило са неустойчиви, а често и грешни. Това призна премиерът Пламен Орешарски в предаването „Панорама” по БНТ, за да обясни прословутото си хладнокръвие.
За пореден път той каза, че страната сега се намира в една от най-тежките ситуации от началото на прехода, като принос за това има и неблагоприятната среда отвън, но и от вътре.
Като пример премиерът посочи недоброто състояние на големите компании, затрудненията на малкия и среден бизнес, обедняването, което според Евростат е на второ място в Европа след Гърция, където обаче има огромни дългови проблеми и дефицити.
Раждаемостта е най-ниската от последтите 100 години, каза още Орешарски.
„От някои коментари, оставаме с впечатление, че МВР досега е била в най-доброто си състояние, а с тези промени, които се предвиждат ще стане по-зле. Очевидно е, че МВР се нуждае от промени, още повече на фона на практиките от последните 4 години, някой инструменти бяха прекалени. Толкова много критики към някои служители не е имало. Аз ще продължавам да твърдя, че трябват реформи за МВР и да се обърне внимание на битовата престъпност. Не само по отношение на МВР е нужно да има реформи, а и за други цикли", каза още той.
„В сектора на образованието започнаха реформи, но след началото на реформата нищо не е направено. Ще продължим да актуализираме стандартите, за да ги адаптираме към нуждите на всяко едно училище.
В здравеопазването реформата беше стартирана началото на 90-те години, но не беше продължена. Спешните реформи са свързани с ценообразуването на лекарствата и спешната помощ, чието състояние е плачевно. Трябва да видим и как да регулираме достъпа на гражданите до лечебните заведения и как да прекратим „източването" на Здравната каса. Това са въпроси, които предстоят да се разглеждат. Някои от по-тежките реформи би трябвало да стартират следващата година с новото бюджетиране", обясни министър-председателят.