"Готови сме на генерална стачка", заявява в интервю за "Преса" президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Според него правителствената криза задължетелно ще усложни и социалната криза, която сега е притъпена от лятото и хубавото време, но наесен нещата ще се покажат с цялата им грозота.
"Протестите трябва да продължат до насрочването на нови избори", казва в интервю за "Сега" социологът Петя Кабакчиева. Тя отбелязва, че за първи път имаме летни протести, свидетели сме на бунт, изразяващ достигнатия предел на непоносимост от манипулация и залъгвания. С неподаването на оставка не просто се крепи статуквото, а не се признава за политически субект едно младо, образовано поколение. Не се признава и желанието за по-активна роля на гражданите в политическия процес. Нови избори ще дадат надежда за това, че хората могат да се противопоставят на възприетото като олигархично управление. "Дали този модел ще се промени при оставка - не храня големи надежди, но все някога и отнякъде трябва да се започне", допълва Кабакчиева.
Властта тушира бунта с "Разделяй и владей", коментира в "Стандарт" Боряна Димитрова, "Алфа Рисърч". Управляващите бързо изработиха образа на врага - безплатните непротестиращи срещу платените протестиращи; социалният пакет срещу гражданските искания за оставка; нов Изборен кодекс срещу нови избори. По същия начин както Ердоган мобилизира провинцията срещу площад "Тахир", така управляващите и "Атака" мобилизират усилия, за да изградят обществена неприязън срещу "шепата протестиращи".
Създаването на враг, скандалите и противопоставянето са добре познат начин за прибиране на разколебаните избиратели. В резултат днес гласовете против оставка на правителството може и да са по-малко, но вероятно са по-сплотени. Очевидно тактиката на управляващите е да създават разделителни линии, да помпат напрежение, да покачват социалното недоволство. И резултатите вероятно ще се видят през есента.
"Никой няма да остане без лекарства", заявява в интервю за "Труд" д-р Румяна Тодорова, новият управител на здравната каса. Тя обещава, че в много кратки срокове ще направи общ анализ на финансовото състояние на НЗОК, за да види какво е нивото на усвояемост на бюджета по пера. "Трябва да кажем на всички заинтересовани институции и най-вече на пациентите какво се е случило с техните пари. Ако съществува годишният резерв, притесненията ми намаляват. Но ако е преразпределен, ситуацията става много сериозна. Тогава без НАП и Министерството на финансите НЗОК няма да може да взема самостоятелни решения. Все пак съм убедена, че ще се намерят решения. Никой няма да остане без лекарства и без помощ", казва Тодорова.
"Свиването на индустрията удря и доходите", е анализът в "24 часа" на Красен Йотов от "Индъстри уоч". През май индустриалното производство в страната се сви за трети пореден месец. Понижението е съществено - от 6% на годишна основа, и вече можем да кажем, че е част от една оформяща се негативна тенденция на забавяне на индустрията. Макар и предварителни, данните за промишленото производство са лош предвестник за икономическия растеж през второто тримесечие. Стагнирането на индустрията е поредният сигнал, че и през 2013 г. няма да има значително съживяване на инвестиционната активност. Свиването на индустрията има негативни последици и за заетостта и доходите. Към края на март в добивната и преработвателната промишленост работят 23% от общия брой наети в страната.
"Управляващите готвят мерки за защита на хората с просрочени заеми", съобщава "Сега". Управляващите готвят облекчения за закъсалите със заеми българи. Депутатът от ДПС Йордан Цонев, който е шеф на бюджетната комисия в парламента, обяви, че банките трябва да си поемат рисковете при необслужвани кредити. Според него, ако се стигне до разпродажба на ипотекиран имот и цената не стига за покриване на задължението, банката трябва да покрие загубата за своя сметка и да не търси повече пари от кредитополучателя. Цонев вече няколко пъти анонсира цял пакет от мерки за защита на потребителите на банкови услуги.