ДАНС реши да публикува на страницата си разсекретени документи по информационното дело "Галерия" от 2008 г., по което са били подслушвани журналисти и политици.
Скандалът с "Галерия" избухна, когато депутати от тогавашната вътрешна парламентарна комисия откриха уж случайно телефоните си в списъците с подслушвани лица.
Пет години след избухването на скандала "във връзка с повишения обществен интерес" ДАНС публикува 30 документа с премахнато ниво на класификация, съобщиха днес от родното ФБР.
Делото „Галерия” е открито в дирекция „Сигурност на ДАНС” на 12.08.2008 г. по разпореждане на председателя на ДАНС Петко Сертов за извършване на проверка за изтичане на вътрешна информация от агенцията, както и публикации в пресата и интернет, съдържащи класифицирана информация на ДАНС. По делото е работено в периода август-септември 2008 г.
В документите е записано буквално "да бъдат направени разпечатки на мобилните им телефони на лицата, имащи отношение към публикациите, свързани с дейността на ДАНС, с цел засичане и установяване на източниците им на информация".
"Част от изнесените факти и твърдения отговарят на истината, което предполага, че авторите на статиите разполагат с източници в ДАНС, от които придобиват вътрешна информация за дейността, ръководството и отделните проблеми в работата на ДАНС", се казва в един от разсекретените документи по делото.
"Фактът, че до данните имат достъп различни структурни звена на агенцията, дава основание да се твърди, че информацията е получавана фрагментарно от различни източници и по различни канали", се казва още там.
От цялостния анализ се прави извод, че "съществува своеобразен център, където се селектира, обобщава, преработва и манилупира информацията, касаеща дейността и процесите в ДАНС. По всяка вероятност от същото място се предоставят и данните на горепосочените медии".
"От извършения анализ на връзките на Огнян Стефанов е видно, че той поддържа пряк контакт с Цвятко Цветков. Налице са потвърдени данни, че Цветков целенасочено поддържа и развива взаимоотношения с бивши и настоящи служители на ДАНС.
Установени са връзки с бившия служител на НСС Стефан Илиев и настоящите служители Светозар Кунгалов, Зоя Димитрова, пресаташе, Веселин Марков, главен директор на ГД „ИФС“, и председателя на ДАНС Петко Сертов.
Налице са контакти на Стефанов с депутата от Коалиция за България Татяна Дончева. От своя страна тя поддържа пряка връзка със Зоя Димитрова, Веселин Марков, зам.-председателя на ДАНС Иван Драшков, Цветлин Йовчев, гл. директор на ГД „КР“, и председателя на ДАНС Петко Сертов. За три месеца Дончева осъществява 126 свързвания с Иван Чобанов и 6 разговора с Орлин Иванов, бивши ръководители на НСС и НРС", се казва още в разсекретените документи.
В справката се посочва още, че веднага след като съветникът на председателя на ДАНС Алексей Петров разговаря с Огнян Стефанов , Стефанов провежда поредица телефонни разговори с Татяна Дончева, Цвятко Цветков и адвоката си Ина Лулчева.
Изводът, който се прави е, че Стефанов има близки отношения с Татяна Дончева и Цвятко Цветков и разчита по някакъв начина на тях.
От извършените проверки се заключава, че депутатът Румен Овчаров няма връзка с изнесените факти и не би могъл да придобива подобна информация от първоизточник, тъй като връзките и контактите му са косвени.
От документите става ясно, че хора от ДАНС на ръководни постове са били подслушвани, но не са открити данни за изтичане на информация.
Направена е разпечатка на служебните телефони на секретарката на Петко Сертов и на секретарката на главния директор на ГД „Техническа операции“ „поради констатирана зависимост на известни в публичното пространство личности и бизнесмени и конкретни разговори между двете секретарки“.
При избухването на скандала се твърдеше, че в разработката попадат имената на 50 журналисти, но в днешните публикувани документи не става ясно кои са те. Не са публикувани и данни за съдържанието на подслушаните разговори.
След избухването на скандала с "Галерия" през септември-октомври 2008 г. е извършена проверка на оперативния отчет и използваните СРС в дирекция „Сигурност на ДАНС”. Комисията е констатирала, че „Галерия” е открито в съответствие с нормативната регламентация на дейността по оперативния отчет на Агенцията и използваните по делото СРС са прилагани в съответствие с изискванията на Закона за специалните разузнавателни средства, се припомня в днешното съобщение на ДАНС.
В края на 2008 г. Софийска военноокръжна прокуратура отказва да образува досъдебно производство поради липса на данни за извършено престъпление от общ характер от страна на служители на ДАНС при откриването и воденето на„Галерия”. Делото е архивирано на 09.06.2009 г.
През септември 2009 г. делото е предоставено на Комисията за контрол на ДАНС към 41-то Народно събрание и е върнато в ДАНС през м. октомври 2009 г. Същия месец делото е предоставено на Софийска градска прокуратура и е върнато в ДАНС през м. юни 2013 г., посочват от ДАНС.