Висшият съдебен съвет започна в сряда процедура по отстраняване на своя член и бивш зам.-главен прокурор Камен Ситнилски, предаде "Медиапул".
В сряда етичната комисия на ВСС реши, че Ситнилски, председателят на апелативния съд в Бургас Емил Христов, както и окръжният прокурор на Хасково, са извършили нарушение на Етичния кодекс на магистратите.Главният прокурор Сотир Цацаров вече е внесъл предложение за отстраняването на Христов от шефския пост в бургаската прокуратура.
Според Етичната комисия тримата са нарушили принципите за независимост на магистратите, задължението да не се поддават на външни влияния и да спазват поведение на благоприличие.
Започването на процедура за отстраняване на член на ВСС е безпрецедентно в историята на този орган. Единственият подобен случай бе с Красьо Черния, когато двама от членовете на съвета подадоха оставки, защото бяха разконспирирани като близки до нарочения за лобист Красимир Георгиев. Тогава Стойко Стоев и Иван Димов се видяха принудени да подадат оставки заради контактите си с него, защото нямаше законова възможност за отстраняването им. След този случай бе приета поправка в Закона за съдебната власт, който даде възможност ВСС с квалифицирано мнозинство от 17 гласа (от общо 25) да уволни свой колега.
Бившият заместник-главен прокурор Камен Ситнилски ще бъде първият, който ще бъде подложен на тази процедура. Ако ВСС реши, че той е нарушил Етичния кодекс, то на него не може да му бъде наложено наказание по-малко от дисциплинарно отстраняване от длъжност.
Поводът е файлът със СРС-та - стенограми на разговори, в които са замесени Ситнилски, Румен Боев - бивш апелативен прокурор на Пловдив и член на съвета, Иван Ванчев - окръжен прокурор на Хасково, и Емил Христов - апелативен прокурор на Бургас. В тях се обсъжда кампанията около избора на съдебни кадровици от квотата на държавното обвинение.
Ситнилски е готов да си тръгне от Висшия съдебен съвет, ако бъде доказана манипулация при избора му за член на съвета, заяви самият той преди дни, след края на 6-часовото заседание на етичната комисия към ВСС, на което бяха препитани всички участници в прокурорските СРС-та.