В предишните години държавата не е провеждала целенасочена и съгласувана политика за развитието на предприемачеството и малките и средните предприятия (МСП). Затова днес, след 3-годишно прекъсване, рестартираме работата на Консултативния съвет по проблемите на този бизнес и поставяме и началото на общественото обсъждане на проекта за Национална стратегия за насърчаване на МСП за периода 2014-2020 г.
Това каза на заседанието на съвета министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. Той подчерта, че в страната през последните години са фалирали над 100 хиляди предприятия, които са поели основния удар от световната криза. В дискусията участваха представители и на други министерства, работодателски организации, финансисти, икономически анализатори, преподаватели във висши училища и др.
Тази стратегия е ваша. Тя e адаптирана към Small Business Act (SBA) - основният политически документ на ЕС в областта на МСП. Правителството вече е заявило своята отговорност за незабавното прилагане на мерки за подобряване на икономическите условия. Приехме програма за погасяване в рамките на 3 месеца на натрупаните към бизнеса задължения и чрез актуализирането на бюджета това ще се случи на практика, припомни Стойнев.
Приоритет в икономическата дейност на правителството е възстановяването на доверието и нормализирането на инвестиционния климат. За това първостепенно ще се работи за премахване на всички форми на административно-силов натиск и изнудване на фирмите. Новият стил на работа ще възстанови нарушения диалог с бизнеса и неправителствения сектор.
Стойнев подчерта, че законодателните мерки вече ще бъдат подлагани на оценка на въздействието преди да бъдат приети ище се съобразяват максимално с нуждите на бизнеса. Държавата трябва да бъде много по-активна в преодоляването на конкретните проблеми на МСП, но тя не трябва да „спуска" отгоре правилата, а да се съобразява с потребностите и проблемите на всички фирми.
Краткосрочно ние трябва да стабилизираме малките и средните предприятия чрез подходяща среда, чрез мерки за преодоляване на междуфирмената задлъжнялост, чрез облекчаване на процедури, чрез прозрачност и достъпност на обществените поръчки. Нo в същото време няма да изпускаме и дългия хоризонт - колкото сме по-съизмерими с добрите европейски стандарти, каквито задава SBA, толкова по-съвместими ще бъдем при използване на европейски програми и средства в сектора на МСП, каза министърът.
Участниците в срещата подкрепиха стратегията и се съгласиха, че са нужни съвместни действия за нейното реализиране. От бизнеса се очаква да даде конкретни предложения за това. Всички обединиха становищата си за необходимостта от реформи в образованието, които да осигурят повече подготвени кадри за фирмите и техния мениджмънт. Това е средприоритетите на държавната политика за МСП.
Проектостратегията ще бъде на разположение на всички заинтересовани на сайта на МИЕ в продължение на 8 седмиции е отворена за всякакви идеи и коментари, каза министърът.
Окончателният вариант на документа ще бъде разработен в тясно сътрудничество с бизнес средите, за които той е предназначен. През следващите месеци предстои нова срещаза уточняване на повече детайли по стратегията.