"Корпорацията ДПС", коментира "Капитал". Въпреки че хората по улиците изсипват гнева си предимно срещу премиера Пламен Орешарски, Сергей Станишев, Мая Манолова и като цяло представители на левицата, всъщност сериозна част от скандалните назначения в новата власт идват от ДПС. Знакът с демонстративното сядане на Делян Пеевски до Лютви Местан при откриването на парламента имаше няколко адресата. Демонстрацията на близостта между депутата и лидера беше насочена към коалиционния партньор БСП.
"Внимавай, ще ти спретна протест!", коментира "Сега"Внимавай, ще ти спретна протест!".
Всичко това идва да покаже, че протестът вече не е само форма на спонтанен граждански натиск. Той е средство за натиск и от страна на кръгове, срещу които гражданите протестират. Ръжен, който обществото размаха като коректив на политиците и мафията, но сръчно хванат от тях. Протести, контрапротести, въобще всякакви форми на организиран площаден отпор ще се увеличават за напред. Съответно, първата грижа на всеки заинтересован, който може да е мишена на гнева или просто желаещ да го яхне, ще е да вкара свои хора в челото му. А властите, не само и у нас, ще трябва да отсяват кой протест точно да послушат.
"Ваканцувай, народний представителю", коментира "Труд". Важните задачи бяха две пред правителството - Изборният кодекс планът на кабинета за излизане от кризата.
Още в първите дни на парламента започнаха дискусиите за изцяло нов кодекс. Той обаче кротко и полека слезе от дневния ред и неговото приемане беше отложено за неопределено време. Екшън планът на премиера Пламен Орешарски също излезе в отпуск. Спешните мерки някак си неусетно се трансформираха в обикновени мерки, а след това - в най-искрени пожелания.
Това, което не беше заложено никъде, стана най-бързо - емитирането на нов дълг. Ако драснем чертата се оказва, че основната цел на кабинета и управляващото мнозинство е била да се докопат до спасителния бряг на ваканцуването (както стана модерен този глагол).
Откакто не са на власт ГЕРБ са си в перманентен отпуск. Имат скътани някакви десетки милиони от държавната субсидия и осребряват безметежните дни на своите депутати. На този фон не е чудно, че лидерът на "Атака" Волен Сидеров изнесе най-силния си сезон. За Реформаторския блок не е ясно ваканцуват или не просто защото не е ясно какво са свършили. В крайна сметка - август не е за политика, а есента определено ще бъде бурна.
Частните пенсионни компании в България управляват спестявания на 4 133 882 души, като точната сума е 6 164 966 000 лева, пише "Сега". Това показват данните на Комисията за финансов надзор за първата половина на 2013 г. Тези компании управляват четири вида фондове - универсални, професионални, доброволни и доброволни по професионални схеми. Тяхната цел е да събират допълнителните осигурителни вноски на българите за втора и трета пенсия и чрез добро инвестиране да ги множат.
Акумулираните в частните пенсионни фондове близо 6,2 милиарда лева на практика са повече от фискалния резерв на държавата, в който към момента има около 5,8 млрд. лева. Отчетлив лидер е пенсионната компания "Доверие", която управлява парите на 1,25 милиона души.
Държавата успя да преодолее първото препятствие в опит да върне поне част от парите, раздадени миналата година при скандалната сесия на Фонд "Научни изследвания", съобщава "Сега". С няколко свои решения Върховният административен съд е потвърдил като правилна отмяната на 22 проекта, финансирани неправомерно през 2012 г. Прекратяването им стана със заповед от 11 февруари т.г., подписана от тогавашния министър на образованието от ГЕРБ акад. Стефан Воденичаров. Мотивът бе, че тези проекти са от областите педагогика и мултидисциплинарни изследвания. Тези научни сфери обаче не са сред приоритетните за конкурса, което е нарушение на процедурата.
За първи път в дългогодишната си история АЕЦ "Козлодуй" е докаран до загуба, личи от финансовия отчет на централата за първото полугодие на 2013 г., акцентира "Труд". Докато през първите 6 месеца на миналата година Първа атомна е имала 90 млн.лв. печалба от дейността си, за същия период на тази година тя
вече е с 5,8 млн. лв. загуба. Това се дължи на намалялото потребление и спрения заради високите такси износ на ток. Заради тях АЕЦ е намалила с 13% производството.
До края на септември ще отпаднат 54 разрешителни режими и такси и бизнесът ще получи глътка въздух, пише на първа страница "Преса". Това предвижда планът "Орешарски 2". Сега работодателите се препъват в 1200 разрешителни и лицензионни режима. Намеренията на кабинета са те да бъдат намалени с 220 докрая на годината.
Още следващата седмица Министерският съвет ще гласува отпадането на 24 спънки пред бизнеса, съобщи вицепремиерът Даниела Бобева за изданието."Намаля държавният рекет над бизнеса", казва в интервю за "Стандарт" Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България. По думите му макроикономическата ни стабилност не е застрашена и не се поставя под съмнение.
Националната статистика отчете известно подобрение на бизнес климата спрямо зимните месеци, като прогнозата е положителна в средносрочен план. Засега обаче няма никаква рязка промяна. Общо взето - тъпчем на едно място с лек оптимизъм. Има положителна промяна от гледна точка на третиране на бизнеса от страна на администрацията. От всички се отчита, че произволът и рекетът от страна на държавата над бизнеса до голяма степен вече е преодолян.