"Коалициите за и срещу кризата", коментира "Труд". БСП и ДПС изглежда правят лесно коалиции, макар че двете партии не се харесват особено и нямат много общо в официалните си политически идеологии. Събира ги меракът за власт. Коалицията БСП - ДПС обрича двете партии на безидейност и властова ирационалност, която отдавна е прехвърлила всички допустими норми на цинизъм.
Проблемът за страната е, че тя произвежда кризи и напрежения. Коалиция ГЕРБ - Реформаторски блок изглежда естествена, само ако двете формации са почтени една към друга, а не са заедно само заради властта. Тя ще е успешна, ако ГЕРБ заяви курс към създаване на трайни политически партньорства, ако Реформаторският блок се превърне в нещо повече от политически Ноев ковчег и ако двете партии планират дългосрочно партньорство. Коалиция между ГЕРБ и ДПС е възможна само след нови избори и при политическа дезинтеграция в БСП. Много е вероятно при нови избори на власт да дойде нова тройна коалиция от всякакъв вид, прогнозира политологът Димитър Аврамов.
"Приемаме закони, пряко свързани с живота на хората", под това заглавие "Новинар" публикува интервю с председателя на Народното събрание Михаил Миков. Вчера пред журналисти той даде отчет и отговори на въпроси за извършеното през изтеклия политически сезон. Миков посочва като "закони за хората" измененията в Закона за енергетиката, които като резултат доведоха до намаляване на цените на електроенергията. Оказа се, че е възможно вместо исканото 17% увеличение, намаляване на цените. "Не бива да забравяме и увеличението на помощи за деца - един акт, който последните 4 години не беше се случвал. Освен това приехме и онези промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, свързани с младежката безработица"Да заиграваш с това тежко президентско оръжие, за да предизвикаш политически коментари по отношение на формирано парламентарно мнозинство, е безотговорно поведение."
"Дали ще има избори, зависи от действията на кабинета до пролетта", казва в интервю за "24 часа" Янаки Стоилов, заместник-председател на БСП. По думите му едва ли може да се очаква от партии, които политически не подкрепят правителството, да подкрепят като цяло неговата програма. Но това, което може да се постигне в близко бъдеще, е парламентарните партии да споделят изпълнението на по-общо формулирани национални задачи.
Самото правителство се ангажира след представяне на програмата в парламента да състави план за действие. Непосредственият хоризонт за изпълнение на програмата е до началото на пролетта, когато трябва да се направи етапен анализ на резултатите от нейното прилагане и да се прецени цялостната ситуация в страната. "Това ще бъде предпоставка да направим нашата преценка по отношение на евентуални предсрочни избори", заявява Стоилов.
"Индивидуалистите срещу културата на зависимост", коментира "Дневник". Протестът е важен не само защото показва на властта, че доверието между нас и тях е счупено. Протестът е уникален - показва, че обществото не е подвластно на манипулация и колективност. Протестът вече постави началото на морална общност. Тя не е нито колективистична, нито йерархична, а се гради от равни помежду си граждани, участващи в общо усилие, надхвърлящо личния им интерес. Въпросът е тази морална общност да се разширява, докато започне да включва и институциите на държавата. За постигането на тази цел не са необходими партии или други колективни тела. Крайната цел на протеста не е оставката на Орешарски, нито прословутото "представителство" в парламента. Целта е възстановяване на доверието и постигането й ще отнеме години. Това, с което днес можем да се гордеем, е, че постепенно възвръщаме вярата в себе си и чувството за отговорност към бъдещето.