Днес се навършиха 20 години от подпалването на Партийния дом в центъра на София.
На 26 август 1990 година към полунощ почти цялата сграда е обхваната от пламъци. Долните етажи бяха опожарени.
По националното радио президентът Желю Желев отправи призив до всички политически сили за въздържане от насилие. По-късно служители на МВР отцепиха района и огнеборците потушиха пламъците. От пожара напълно унищожени останаха 40 помещения.
Изцяло бе унищожено и разграбено имущество в 94. Жертви нямаше.
Главна прокуратура образува наказателно дело. Следствието през 1991 г. заключава, че става дума за "неангажирано поведение на отделни лица", а палежът и погромът са извършени "стихийно и неорганизирано от екзалтирани екстремисти".
Съдът връща делото 4 пъти. Обвиняеми са 38 души, сред тях е и президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. На 23 август 1996 г. следствието за Партийния дом е спряно.
"Подкрепа" запалила Партийния дом
Имахме информация, че хора на "Подкрепа" са запалили Партийния дом и акцията е била организирана, съобщи на пресконференция по случай 20 г. от палежа Любен Левичаров, през 1990 г. оперативен работник от ДС в Софийско градско управление на МВР. По-късно той ръководеше Централната служба за борба с организираната престъпност-ЦСБОП.
Според Левичаров, който със свои колеги е разследвал пожара, преди атаката срещу Партийния дом в сградата са влезли хора на "Подкрепа" с гащеризони, които носели бидони със силно запалителна течност.
"Лакът, с който бяха намазани стените в Партийния дом, беше внесен от ГДР и издържаше на много високи температури на горене. Затова предполагахме тогава, че запалителната течност е внесена заради това", обясни Левичаров.
Той допълни, че през 1990 г. "Подкрепа" била най-екстремистката част на опозицията, а лидерът й д-р Тренчев ходел въоръжен и с охрана много преди мутрите.
Бившият директор на ЦСБОП разказа, че двама ливанци са заснели събитията изцяло, като се започне от сутринта на 26 август до ранни зори на 27-и.
Те предали копие от филма на следствието, но по-късно то изчезнало.
"Много от лумпените бяха влезли да крадат компютри, техника и пишещи машини. По-късно опитаха да ги продават, но ги открихме", сподели Левичаров.
Според Михаил Иванов - съветник на тогавашния президент Желю Желев, пожарът е запален, за да могат да бъдат унищоженни следите от близо 50 годишното комунистическо управление, да бъде разтурен Градът на истината, който наистина изчезва още на следващия ден и за да бъде дискредитирана младата демократическа партия.
Другата гледна точка на тогавашните събития поддържа версията, че палежът е дело на вандали.
Вече 20 години прокуратурата не успява да установи кои са извършителите и кои – подстрекателите на това деяние, унищожило държавно имущество за много пари. Двете страни и до днес си хвърлят тежки обвинения едни на други, а разследването е прекратено по давност. Факт е че в пламъците изчезва голяма част от ключовите архива на БКП - за финансирането на партията, за изнасянето на капитали за секретни решения на Политбюро.
Опит да даде отговор на мистерията направи преди година и режисьорът Малина Петрова. Документалният филм „Приключено по давност“ показва как е зачената българската мафия.
В отговор на въпроса "Кой подпали Партийния дом на 26 август 1990 г.?“Три часа разказвам кой го е подпалил, а всички искат отговор с едно изречение. Питат ме – партията ли го подпали. Да, има активни участници от партията, има и от опозицията. Вплетени са интересите на много групи и хора".
Догадките и днес обаче са повече от установените факти...