Facebook публикува обширен доклад, в който излага предизвикателствата пред амбицията на инициативата си Internet.org за осигуряване на цялото население на планетета с достъп до интернет. В него компанията, Ericsson и Qualcomm представят 1000 технологии, които ще помогнат за реализирането на идеята.
Според Facebook ефикасността трябва да е на първо място. Всеки елемент от интернет и устройствата трябва да е максимално ефикасен. Това е част от собствената философия на социалната мрежа, която продължава да търси всякакви начини да подобри сървърите и платформата си, за да оптимизира разходите. Тя е създала технологията HipHop Virtual Machine, която в крайна сметка постига 500% увеличение на трафика, който може да премине през един сървър.
Социалната мрежа твърдо държи и на достъпността на устройствата от гледна точка на софтуер. Тя дори намеква, че интефейсът й за Android Facebook Home е пример за това как един софтуер може да е достъпен и практичен. Тя е и ефикасна, като изтегля информация и я запазва на устройството за моментите, когато няма връзка с мрежата.
Междувременно Qualcomm, един от партньорите на инициативата Internet.org, изтъква необходимостта от сериозно разместване на наличните спектруми за мобилен интернет достъп. Компанията прогнозира, че ако мобилният трафик се удвоява всяка година, след едно десетилетие ще са необходими мрежи, които да поддържат 1000 пъти повече трафик спрямо днес.
Производителят на чипове смята да работи по технологии, които да решат този проблем. Qualcomm смята, че трябва да се разработят и малки мобилни клетки, които да се интегрират в съществуващите мрежи и да подобряват сигнала в сградите, както и да намаляват натоварването за големите клетки.
Според компанията обаче най-важното ще е преразпределение на безжичния спектър. Нови честоти трябва да бъдат освободени за индустрията и дадени на лиценз, а други трябва да бъдат пренастроени за правителства и военни. Това ще е ключът към цялостния успех на 1000X Challenge, както компаниите кръщават амбицията си да развият хиляда технологии за световен интернет достъп.
Ericsson също взима участие в доклада. Компанията публикува анализ на това какво хората очакват от мобилен интернет достъп, което ще улесни Internet.org в по-правилното изграждане на проекта си. В основата си това са стабилна и сравнително постоянна скорост на връзката, малко проблеми и услуги, които да не изискват технологични познания от страна на потребителя, за да работят пълноценно.
Компаниите зад Internet.org смятат, че връзката с интернет трябва да е човешко право. Затова проектът е насочен към изграждане на необходимите технологии и условия, всеки човек на планетата да може да използва глобалната мрежа свободно, стига да желае това. Те обаче признават, че реализирането на подобни амбиции е свързано с много работа, и не дават конкретни срокове, в които може да очакваме първите резултати от труда им.
източник: dnevnik.bg