Готвеният от ГЕРБ вот на недоверие към кабинета "Орешарски" няма как да успее, изрази мнение председателят на парламента Михаил Миков.
"Мотивите са несъстоятелни. ГЕРБ ще се опитат да търсят отговорност в парламента за нещо, което е перспектива на политика, която е изключително необходима за България. Защото в предишния програмен период ние изгубихме доста време в проектиране", посочи той в интервю за БТА.
По думите на Миков вот на недоверие се внася за търсене на политическа отговорност за реализирана политика, а новосъздаденото Министерство на инвестиционното проектиране тепърва започва своята работа. Опозицията направи стъпка "накриво" като избра точно тази тема, обяви председателят на парламента.
Той все пак похвали ГЕРБ за завръщането на партията в парламентарните комисии. "Дано да е искрено това завръщане, а не от една страна да стоят в парламента, а от друга - да подтикват напрежението по улиците на София", пожела Миков.
В интервюто той дава и оценка на 100-те дни на кабинета “Орешарски“. "Правителството постигна много и може би необичайната обстановка, в която работи, а тя е меко казана необичайна, го мобилизира. Така че дотук то е успешно и ако продължи да работи със същото темпо, хората скоро ще усетят и по джоба си резултатите от общите ни усилия да облекчим живота им".
Председателят на парламента коментира и наболелия проблем със сирийските бежанци у нас. България трябва да потърси европейска солидарност за решаване на проблемите с бежанците, изрази мнение Миков.
Той бе категоричен, че в тази ситуация е нормално страната ни да поиска помощ от ЕС. "С увеличаването на броя на бежанците от Сирия в България възможностите за осигуряване на нормални условия на живот вече се изчерпват", отбелязва председателят на парламента.
"Вече имахме такива разговори с еврокомисар Кристалина Георгиева и аз, като председател на Народното събрание, и премиерът. В такива времена се проявява европейската солидарност за справяне с проблема", посочи още Миков.
По думите му въпросът за затваряне на границата за бежанците не стои на дневен ред и не трябва сега да се коментира. В момента е по-важно да се потърси европейска солидарност.
"Границата на България е и шенгенска граница на ЕС и трябва да се ангажира не само национален ресурс, за да се справим и да решим този проблем”
"Нашите партньори в Шенген трябва да си дават сметка, че в тази сложна за малка България ситуация днес ние пазим европейската граница и изпълняваме всички шенгенски ангажименти. И въпреки отношението на някои европейски страни за нашето членство в Шенген ние стриктно изпълняваме шенгенските си ангажименти".