Михаил Миков остава председател на парламента. След люти дебати в продължение на три часа в крайна сметка искането на ГЕРБ за предсрочното му освобождаване не мина.
191 депутати гласуваха решението, внесено от опозицията. От тях 82 от ГЕРБ гласуваха „за” искането си, 110 от БСП и ДПС бяха „против”, а от „Атака” нито се включиха в дебата, нито в гласуването.
От ГЕРБ обвиниха Миков, че е нарушил правилника за дейността на Народното събрание, както и Конституцията, след като на 26 септември накара квесторите да преброят присъстващите в зала депутати и така установи, че има кворум, въпреки че народните представители от партията на Бойко Борисов отказаха да се регистрират, за да се провали заседанието, на което трябваше да се обсъди внесеният от тях вот на недоверие срещу правителството.
Тогава депутатите от „Атака” бяха в Брюксел, а народните представители от БСП и ДПС са под 121, колкото е необходимо, за да има кворум.
Йордан Цонев от ДПС упрекна, че поведението на ГЕРБ е било „безумен ход”.
Красимир Янков от БСП обяви, че след като от ГЕРБ сами са си признали, че са си били в залата, се обезсмисля дебатът. Темата се разводни и премести на друга плоскост, когато Илия Баташки от БСП спомена червеното родословие на депутата от ГЕРБ Ирена Узунова.
„Генетично човек не може и не бива да се отказва от своя генотип. Вие бихте могли добре да защитите председателя и още малко ви трябваше да го направите. Нека да не изпадаме в ситуация, при която санитарят се объркал и отишъл да лекува диария с клизма”, заяви той. Тя му отговори, че се гордее с рода си, но нищо не трепва в душата й, когато говори за политиката на левицата.
Лидерът на ДПС Лютви Местан също защити Миков и настоя, че след като депутатите от ГЕРБ са били физически в зала, не могат да искат предсрочното му освобождаване.
„Единственото, което стои зад искането Ви, е политическото отчаяние, което изпитване през последните сто и няколко дни. Единственото, което ви остава, е да осъзнаете опозиционния си статут, всичко, до което се докосвате, в миг се разрушава и мисля, че вие не заслужавате логото от предизборната си кампания „Градим България”, защото повече заслужавате „Рушим България и нейната демокрация”. Докоснахте се до протеста и той вече бе друг, напът сте да го унищожите, със заканата за серия от вотове на недоверие ще убиете и този лост на опозицията”, отсече Местан.
Данаил Кирилов от ГЕРБ пък беше категоричен, че няма значение физическото присъствие в пленарна зала, защото волята на депутатите дали да участват в дебат и гласуване е важна.
Въпросът за физическото присъствие скара пряко и Лютви Местан и Красимир Велчев от ГЕРБ. „Разликата между човека и предмета е в това, че той има дух, вяра и воля. От „Атака” също правят разлика между тяло и дух – били в Брюксел тялом, но духом били тук. Присъствието на народен представител в зала е политически акт, а дали ще се регистрира е политическа воля”, обясни Велчев.
Той заяви също, че няма „бивши комунисти или агенти, всички са настоящи”. „Ако е вярна тезата Ви, че няма бивши комунисти, „мама миа”, това означава, че има десни лидери комунисти. Ако няма - сетете се кой ви е лидер”, отговори му Местан.
След тази реплика дойде и признание от страна на Велчев.
„Аз също бях член на тази партия, но мен ме изключиха, защото не търпях всичко, което правеха партийните секретари, с една дума комунистите, имаше голяма разлика тогава, нямаше начин да станеш пилот, ако не членуваш в тази партия, никой не те питаше, нямаше право да си пилот или да пътуваш в чужбина, ако не си член или доносник”Днес дебатирахме с хора, които не можаха да разберат дали са присъствали на заседанието и дали са участвали в него”.
„Ако внасяте всяка седмица вот на недоверие, а през другата седмица искате оставката на председателя на парламента, ще имате какво да правите до лятото, но с това ли искате да сте запомнени като опозиция”, обърна се той към ГЕРБ.
Михаил Миков от своя страна призова опозицията да се държи отговорно, защото тя също има задължения в парламента.
„Критиките към ръководството на НС не са от вчера, но ние успяхме, въпреки критиките, да конституираме Народното събрание и то да работи”, защити се той.