Само надеждата ми, че мога и аз да участвам за преуспяването и величието на отечеството ми, ме прави да умра спокойно".
Автор на монумента е великотърновският скулптор Борис Борисов, чието дело са восъчните фигури от експозицията в старопрестолния град. Мястото, на което е избрано да седи бронзовата композиция, също носи своята символика – то е в началото на пешеходната зона точно срещу Куршум джамия.
"Горди сме, че именно нашето поколение успя да реализира една мечта на близо 100 години, защото идея за паметник на Евлоги Георгиев е имало още в 1909 година. Тогава местния вестник "Стрямска долина" пише, че са събрани 3 хилади лева, но паметник, по една или друга причина, така и не е направен" – коментира Стойо Карагенски, председател на Общинския съвет в Карлово и участник в инициативния комитет за построяване на монумента. Той допълни още, че бил впечатлен, при свое посещение в Румъния, когато видял реставрираната гробницата на двамата братя в Букурещ, която там е обявена за паметник на културата.
Наистина е парадоксално, но освен двете бронзови фигури на братята на входа на СУ "Св. Климент Охридски" в София, за чиято направа, както и за самото висше училище, те дават пари, у нас няма нито паметна плоча, нито музейна сбирка, посветена на живота и дейността им. Освен това и имотите им в Карово – старата Текстилна фабрика и вилата им, която се намира непосредствено над нея в полите на планината, са в окаяно състояние и не се поддържат от сегашните собственици, разказа арх. Мария Каразлатева.
"Най-важното е, че обществото ни най-после отдаде дължимото на тези две личности. Защото те са направили много повече от това да дарят пари и земя за построяването на Софийския университет, те са инвестирали в бъдещето на България", подчерта Христо Тучев от инициативния комитет.
Сред начинанията на Ротари клуб в Карлово е и учредяването на награда на името на двамата братя, която ще се връчва на достойни българи, доказали се в областта на културата, изкуството и образованието.
източник: dnevnik.bg