Делян Пеевски остава депутат в парламента, сочи неофициалната информация след заседанието на Конституционния съд днес, която все още не е потвърдена.
Съдът се събра днес, за да реши дали Пеевски остава народен представител след злополучното му назначение за шеф на ДАНС на 14 юни т.г. и последвалото му оттегляне, след като положи клетва като председател на ДАНС.
Според неофициалната информация петима от членовете на Конституционния съд са били на мнение, че Пеевски не може да бъде депутат. Шестима са били на обратното мнение, а един е бил на особено мнение, тъй като смята, че по принцип искането на ГЕРБ е недопустимо.
Какво точно е решението на съдиите обаче ще стане ясно, след като бъде качено на сайта на институцията заедно с мотивите към него.
Пеевски беше поканен на изслушване пред съда, но не се яви. В края на миналата седмица той изпратил писмо до КС, в което заявява, че е жертва на „медии, политически и бизнес кръгове” и е "сатанизиран" в публичното пространство
Той посочва още, че "правото му на защита е било нарушено по начин, който прави личните обяснения ненужни".
"Нямам друг начин да възразя срещу подобно накърняване на правата ми, освен да откажа да участвам в изслушване, което поне за част от съдиите няма никакво значение, тъй като те вече са формирали вътрешното си убеждение. Не бих искал със своето присъствие да легитимирам идеята, че участието ми е една формалност, лишена от правна стойност", добавя Пеевски.
"Надявам се, че въпреки сатанизирането ми в публичното пространство от страна на отделни медии и политици КС няма да позволи политическите аргументи да надделеят над юридическите", заключава той.
Назначението на Делян Пеевски беше едно от поредицата спорни кадрови решения на кабинета "Орешарски", което предизвика мащабни антиправителствени протести, които продължават вече четвърти месец.
От ДПС твърдят, че той реално не е встъпил в длъжност и не е изпълнявал функциите на председател на агенцията и заради това няма пречки да продължи да бъде депутат. Според ГЕРБ обаче Пеевски няма основание да се връща като депутат в парламента по Конституция, защото е положил клетва пред Народното събрание като началник на ДАНС.