Народните представители приеха на първо четене промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, внесени от Министерския съвет. Всички парламентарни групи гласувахаединодушно „за". Новите законови текстове бяха подкрепени и в докладите на всички парламентарни комисии, които имат отношение към Кодекса.
Министерски съвет мотивира промените с това, че те ще допринесат за усъвършенстване на единната сметка за плащане на данъци и задължителни осигурителни вноски, като ще подпомогнат задължените лица с временно финансово затруднение.
Така вече ще може да се погасяват първо главниците за данъци и осигуровки с изтекъл срок на плащане, което ще спира начисляването на лихви и ще предотвратява натрупването на нови задължения.
В промените влиза и изменение и допълнение на Закона за данък добавена стойност, за да съответства на директива на Европейския съюз относно общата система на данъка по отношение на незадължително и временно прилагане намеханизма за обратно начисляване във връзка с доставки на някои стоки и услуги, при които съществува риск от измами.
Директивата дава възможност на страните членки на ЕС да прилагат този подход до края на 2018 г.Той е изключение от общия ред за облагане с ДДС и е определян като ефективен инструмент в борбата с данъчните измами и отклонението от данъчно облагане.
Измененията регламентират механизмът да се прилага и за нова категория стоки - зърнени и технически култури, които често стават обект на измами с ДДС. Новоприетата мярка цели в краткосрочен план за ограничи драстично броя на данъчните измами, което ще доведе и до увеличаване събираемостта на приходите.
Депутатите определиха приетите текстове като „глътка въздух за хората, които работят честно". Според народните представители досега те са ставали жертва на недобросъвестни данъкоплатци, източващи ДДС. Това ще има и положителен ефект за бюджета, увериха депутатите. Стана ясно, чезърнопроизводителите искат промените да влезнат в сила възможно най-скоро.