"Пицата Чобанов - с месце", прави метафорична перифраза на израз от миналото "Труд", представяйки Бюджет 2014. Първият бюджет на правителството "Орешарски" е "по-голяма пица и с месо"- така го определи депутат от левицата. Заради продължаващите преговори на финансовото министерство с депутатите от БСП и ДПС официалното представяне на бюджета бе отложено за 5-и пореден ден. Надеждите са икономиката да живне и да отбележи ръст от 1,8%. Съчетано с натиск за по-ефективна работа на данъчни и митничари, би трябвало данъчните приходи в хазната да скочат с 1-1,2 млрд. лв. спрямо тази година. Най-сериозната промяна във финансовия план за догодина е създаването на резерв от 600 млн. лв., който ще се разпределя от правителството на проектен принцип. При последните разговори социалистите са настояли и за отпадане на данъка върху лихвите по депозитите - мярка, която не среща подкрепата на финансовото ведомство. БСП ще предложи схема за плавно намаляване на налога, като от януари догодина той ще падне от 10 на 8 на сто. Това означава загуба на 20-25 млн. лв. приходи в бюджета.
"Още 5 г. държавата ще прибира част от пенсиите на най-съвестните", коментира "Сега". Работещите, които не крият доходи и се осигуряват на максимума, се оказват сред най-големите губещи в бюджета на държавното обществено осигуряване за 2014 г. Според проекта управляващите планират за четвърти път да отложат падането на тавана за новоотпуснатите пенсии и така държавата ще продължи да прибира част от сумите и през следващите 5 г. По сега действащите разпоредби "пресните"пенсионери трябваше да получават реалния размер на парите си за старост от догодина. Според разчетите това е около 3-4 млн. лв. месечно. Право на пенсии над тавана щяха да имат 3000 души, а за единици сумите щяха да надскочат 2000 лв. Мотиви за запазване на ограничението няма, но политиците многократно са обяснявали, че го правят от социални съображения - да не се разтваря много ножицата между минималната и максималната пенсия и от страх да не завалят дела за дискриминация от старите пенсионери.
"24 часа"И минималната заплата се вдига като пенсията - по швейцарско правило". Минималната заплата вече няма да се определя произволно от правителството, а според ръста на инфлацията, размера на средните заплати и линията на бедността. Това правило, подобно на швейцарското за ръст на пенсиите, е предложено от социалния министър Хасан Адемов за обсъждане на работодатели, синдикати и правителство. Неговата идея е проектът да бъде приет максимално бързо и да влезе в сила веднага.
Размерът на минималната заплата ще се предлага от правителството до 30 ноември всяка година и ще важи от 1 януари на следващата, предвижда подготвеното от Адемов постановление. Ръстът не може да е по-малък от процента на инфлацията от предходните 12 месеца. Освен това минималната работна заплата не може да е по-малка от 35% и по-голяма от 55% от размера на средната заплата в страната за последното тримесечие, за което Националният статистически институт има данни.